Baba- Kızın Ortak Sergisi Açıldı

2008 yılında vefat eden ressam Cemil Eren ve kızı Zeynep Eren’in heykel çalışmalarından oluşan “Beyaz” isimli sergi Bodrum’da açıldı.

Baba- Kızın Ortak Sergisi Açıldı

Uzun yıllar yaşamının bir bölümünü Bodrum’da geçirdikten sonra, 2008 yılında yaşamını yitiren Ressam Cemil Eren’in Bodrum’u anlatan figüratif soyut anlatımlarla yaptığı resimleri ile kızı Zeynep Eren’in heykel çalışmaları I. Artemisia Sergi Salonu ile Mausolos Sergi Salonu’nda açıldı. Küratörlüğünü Prof. Dr. Kıymet Giray’ın yaptığı sergide resim ve heykel çalışmaları beğeni topladı. Ankara’da yaşayan Zeynep Eren ise sergiye katılamadı. 

Prof. Dr. Kıymet Giray, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu sergi, benim düzenlediğim ikinci büyük sergi. Birincisi bir karma sergiydi ama Cemil Eren sergisini özellikle yapmak istedik. Çünkü Cemil Eren, Bodrum’un en eski sanatçılarından biri. Burada gördüğünüz resimlerin çoğu, 1950’li yılların Bodrum’unu anlatıyor. Manastır Otel gibi, balıkçı barınakları gibi, Bodrum kuşları gibi ve Bodrum balıkçıları gibi. Bu yıllar boyunca sürdü. Cemil Eren, 90’lı yaşlarını Bodrum’a gelerek ve buranın beyazını resmederek geçirdi. Onun için bu resimlerin her biri Bodrum’da yaşanmış anıların tuvale yansıyan görünümleri oldu. Kızı Zeynep de babasıyla beraber buraya çok geldi. Burada büyüdü, çocukken buradaydı. Burada genç kız oldu, burada aşık oldu. Hayatı burada tanıdı. O da Bodrum’la ilgili güzel heykeller yaptı. Özellikle terakota heykeller yaptı. Bu heykellerde kadınlar, mutlu insanların heykelleri oldu. Hatta hayvanların heykelleri bile oldu. Her iki sanatçı da Bodrum’da yaşadığı günleri, sanatlar değerlendiren, Türk resim ve heykel sanatına önemli eserler bırakan 2 sanatçı olarak yaşadı.”

36 resim ve 20 heykelin yer aldığı sergi, 29 Ekim tarihine kadar gezilebilecek.