BALE FESTİVALİNE SAYILI GÜNLER KALDI

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından...

BALE FESTİVALİNE SAYILI GÜNLER KALDI
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 12. si düzenlenecek olan Uluslararası Bodrum Bale Festivaline sayılı günler kaldı.

12.Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 19 Temmuz - 6 Ağustos tarihleri arasında, Türkiye'den ve dünyadan seçkin bale yapıtlarını Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde izleyicilerin beğenisine sunacak

Bu yıl sanatseverlere 6 bale prodüksiyonunun 9 seçkin muhteşem temsili ile unutulmaz anlar yaşatacak Uluslararası Bodrum Bale Festivali'nin dünyaca ünlü yabancı konukları; İspanya'dan ünlü Flamenko ustaları Carlos Saura Flamenko Hoy Gösteri Topluluğu ile Moskova Akademik Klasik Bale Tiyatrosu olacak.

Festivalin açılışı 19 Temmuz 2014 Cumartesi gecesi, Türk edebiyatında çığır açan büyük yazar Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Çalıkuşu ile olacak. Usta koreograf Merih Çimenciler'in aynı adla baleye uyarladığı "Çalıkuşu" balesi, ulusal çalgılarımızla icra edilen Türk Sanat Müziği eşliğinde Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. Eser 20 Temmuz 2014 Pazar gecesi de sanatseverler ile buluşacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, "Ülkemizin kendine özgü güzellikleri ile tanınmış tatil beldesi Bodrum’da bu yıl 12.'si gerçekleştirilecek olan Bodrum Uluslararası Bale Festivali, sanatseverlerin yoğun ilgisi, her geçen yıl yükselen sanatsal kalitesi ve yarattığı coşku ile bizleri gururlandırmaktadır. Ülkemizin ilk ve tek bale festivali olma özelliğine sahip olan festival, bugün geldiği uluslararası düzey ile yalnızca sanat kurumlarının değil tüm halkımızın da ilgi ve övgüsünü kazanacak konuma gelmiştir" denildi.

12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali programı şöyle:

19-20 Temmuz 2014 - Mersin Devlet Opera ve Balesi - ÇALIKUŞU
23 Temmuz 2014 - Carlos Saura Topluluğu-İspanya - FLAMENCO HOY
26 Temmuz 2014 - İstanbul Devlet Opera ve Balesi - AFİFE T.ERDENER
29- 30 Temmuz 2014 - İzmir Devlet Opera ve Balesi - KERBELÂ
2 Ağustos 2014 - Ankara Devlet Opera ve Balesi - TANGO’S
5-6 Ağustos 2014 - Moskova Akademik Klasik Bale Tiyatrosu - KAMELYALI KADIN