Balıkçı Doğum Gününde Anıldı...

'Halikarnas Balıkçısı' olarak bilinen edebiyatçı- yazar Cevat Şakir Kabağaçlı, 129'uncu doğum yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

1925 yılında Bodrum'a sürgüne gönderilen ve ilçenin tanınmasında büyük rolü olan 'Halikarnas Balıkçısı' olarak bilinen edebiyatçı- yazar Cevat Şakir Kabağaçlı, 129'uncu doğum yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Anma etkinliğinde pasta kesen çocuklar, daha sonra mezarına giderek çiçek bıraktı. 

17 Nisan 1890’da Dünya’ya gelen Cevat Şakir Kabaağaçlı, doğum gününde mezarının bulunduğu Gönültepe’de anıldı. Sürgüne gönderildiği Bodrum'a damgasını vuran ünlü edebiyatçı, şair ve doğa tutkunu Cevat Şakir Kabaağaçlı için düzenlenen anma törenine Halikarnas Balıkçısı Forumu üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan emekli öğretmen Hatice Yücel, Halikarnas Balıkçısı’nı yeni nesillere en iyi şekilde aktarmak için çalışma yürüttüklerini ifade ederek “Bu ülkenin kültür ve sanat değerleri var, insanları var. Onları unuttuğumuz an bu 80 milyonluk ülke hiçbir işe yaramaz. Halikarnas Balıkçısı Forumu 5-6 yıl, 5-6 kişinin önderliğinde başlayıp okullara sıçrayan, dernekleri bir araya getiren bir forum. Biz arkadaşlarımızla yeni kuşaklara bunu bulaştırmak istiyoruz. Çünkü bizler bu konuyu bulaştırmazsak gençlerimize başka şeyler bulaşacak” dedi. 

Hatice Yücel’in konuşmasının ardından öğretmen Hatice Orman ile Halikarnas Balıkçısı Forumu üyesi Rüştü Tezcan da birer konuşma yaptı.

Öğrencilerin de Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarından alıntıları okuduğu etkinlikte üzerinde Cevat Şakir’in resmi ve ‘Merhaba Çocuklar’ yazılı pasta kesildi, mezarına çiçek bırakıldı.