Bardakçı Eski Görünümüne Kavuştu

Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Bardakçı Koyu beyaz kumun kaldırılmasıyla eski görünümüne tekrar kavuştu. Öte yandan kıyı kanununa göre yasak olan bu işlemlerin Yarımadanın gözden uzak bazı noktalarında hala devam ettiği bilgileri de geliyor.

Bardakçı Eski Görünümüne Kavuştu

Bodrum'un en güzel koylarından biri olan ve Zeki Müren'in koyu olarak da bilinen Bardakçı Koyu eski görünümüne kavuştu. Koyda bulunan 5 yıldızlı bir otel plajına Beyaz kum sermişti. Olayı öğrenen Bodrum Belediyesi Kumları kaldırtmak için tutanak tutmuştu. Kumdan örnek alan Belediye ekipleri otel yetkililerinden de sahilin eski haline getirilmesini istemişti. Bunun üzerine bölgeye getirilen 81 ton kum yaklaşık 9 saatlik hummalı bir çalışmanın ardından kepçe yardımıyla koydan alındı. 

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz da kumların kaldırılma çalışmalarını yerinde inceledi. Beyaz kumdan eser kalmayan sahili denetleyen Çevre koruma ekipleri ise tekrar tutanak tutup koydan ayrıldı. Otel sahibi Bülent Kaya ise "Plaj kumu diye aldık. Yetkililer sahile serilmesinin uygun olmadığını söyler söylemez de kumları aldığımız firmaya iade ettik. Eğer bu kumlar plajda kullanılamaz denilse ya da bildirilse zaten almazdık. Biz çevre dostu olan bir oteliz. Bizim yanlış bir kum sermemiz söz konusu bile olamaz" sözleriyle kendilerini savundu.

Koyu denetleyen Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ise "4 Haziran tarihinde kıyılarla ilgili bir problem yaşandığını, beyaz kum ve mermer tozu ifadeleriyle bir şikayet ulaşmıştı. Buradaki işletmeye yapılan müdahale sonucunda kum serimi engellendi. Kumun denize karışması söz konusu olmadı ve bahsedilen Kalsit kumu kaldırıldı. Bugün tekrar doğal görünümüne kavuştu" ifadelerini kullandı.

Başkan Yardımcısı Yılmaz kıyılarda mücadelelerine devam edeceklerini sözlerine ekleyerek "Kalsit, mermer tozu olsun doğanın doğal görünümüne aykırı satışının da engellenmesi gerekiyor. Satışın plaj kumu başlığı adı altında gerçekleşmemesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak kıyı mevzuatı zaten plajlarda hangi işlemlerin yapılacağını, hangi işlemlerin yapılmayacağını açık bir şekilde yazmış. Bundan sonraki süreçte de gerek imar konularında gerek kıyı mevzuatının emir ettiği hususlarla ilgili olarak kıyılarla olan mücadelemiz devam edecektir" şeklinde konuştu.

Mermer tozunun zararlarını konunun uzmanı bilim insanlarının açıkladığını vurgulayan Başkan Yardımcısı Yılmaz "Bilim insanları zaten ortaya koydukalrı bilgilerle mermer toznun zararlı olduğu biliniyor. Denize ve denizdeki hayata dair verdiği zararları ortaya koyuyorlar. Bunun haricinde kıyı mevzuatı da zaten doğal görünümün haricinde, doğal kumun haricinde her hangi bir şekilde mermer tozu, kalsit veya başka türdeki beyaz kum diye nitelendirilen kum veya çakıl seriminin yasak olduğunu nitelendirmiş" dedi.