BARLAR SOKAĞI BETONLANIYOR

Barlar Sokağında başlatılan çalışmalar devam ediyor, altyapı çalışmalarında ikinci...

BARLAR SOKAĞI BETONLANIYOR
Barlar Sokağında başlatılan çalışmalar devam ediyor, altyapı çalışmalarında ikinci kademeye geçildi.

Bodrum Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda başlatılan altyapı çalışmaları sürüyor. Zeminde su boruları değişen, elektrik ve telefon kabloları çekilen alanlarda zemine beton atılıyor. Kaplama malzemesinin altını doldurmak için gerçekleştirilen işlem Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yanında kalan alandan başladı.

Beton dökme işlemi Hilmi uran meydanından başlayarak barlar sokağının tamamına yayılacak. Çalışmalar hakkında Kent Habere açıklamalarda bulunan Belediye Fen İşleri sorumlusu Onur Çevik, şunları söyledi:

"Cumhuriyet caddesi yenileme projesi kapsamında altyapı işlemleri bittikten sonra beton dökme işlemine başladık. Beton dökme işlemi yaklaşık olarak 1 hafta sürecek. Bu işlemden sonra geçe hafta ihalesi yapılan Muğla beyazı mermerle üst kaplaması yapıldıktan sonra sonlanmış olacak. Mermer ihalesi henüz sonuçlanmadı, ihale komisyonu çalışmalarına devam ediyor, ihaleye 2 firma katıldı, barlar sokağının tamamı mermer taşla kaplanacak bu çalışmalar ise mart ayı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz " dedi.

Öte yandan Şubat'ın ilk günlerine gelinmesine rağmen şehrin birçok noktasında devam eden çalışmaların sezona yetişememe ihtimali esnafı rahatsız ediyor.

Bu arada Bodrum Belediyesi Fen İşleri müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı sokak çalışmalarının devam ettiği belirtilerek şunlara yer verildi:

"Bodrum Belediyesi ekiplerinin sokak çalışmaları devam ediyor. Eski Çeşme Mahallesi Kanlıdere dere ıslah projesinin ihalesi 14.12.2011, sözleşmesi 24.12.2011 tarihinde yapıldı. İhaleyi kazanan firma işbaşı yaptı. Çalışmalar hızla devam ediyor ve Şubat ayı içinde sonuçlanacak. Torba Deresi ıslah çalışmalarının ihalesi 13.01.2011 tarihinde yapıldı, firma sözleşmeye davet edildi. Sözleşme imzalamak için yasal süreler bekleniyor. Derenin hafriyat işlemi 2010 yılında belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılmıştı. Bu sene aşırı yağışlarda herhangi bir taşkın sorunu yaşanmadı. Yaz sonuna kadar tüm taş duvar ve köprü imalatlarının bitmesi öngörülüyor. Cumhuriyet Caddesi çalışmaları kapsamında hazır beton ve inşaat çeliği ihalesi yapıldı. Hazır beton ihale tarihi 06.01.2011, çeliğin ihale tarihi 10.01.2011'dir. Sözleşmeleri imzalanmış, mal alımı başlamıştır. 01.02.2011 tarihi itibariyle Cumhuriyet Caddesi'ne zemin betonu dökülmeye başlanmıştır. Aynı beton ve demir ihalesi kapsamında alınan malzemelerle belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü işçileri tarafından Penguen Cafe önündeki köprü ile Atatürk İlköğretim Okulu önündeki köprünün ıslahı yapıldı. Her iki köprünün de Atatürk Caddesi'ne olan yağmur suyu bağlantı kanallarının ıslahı yapılacaktır. Cumhuriyet Caddesi'ne kaplanacak mermerin alım ihalesi 28.01.2011 tarihinde yapıldı. Sözleşme için yasal süreler bekleniyor, çalışmalar mart ayı sonunda bitecek. Neyzen Tevfik Caddesi ile Cevat Şakir Caddesi'nin kaldırım ve yoldaki granit taşlarının sökümüne 22.01.2011 tarihinde başlandı. Çalışmalar tatil günlerinde de devam ediyor. 31.01.2011 tarihi itibari ile Su İşleri Müdürlüğü bu iki caddenin su hattını yenilemeye başladı. Su İşleri Müdürlüğü'nün çalışmalarının bitmesini takiben de Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yoldaki aydınlatma elemanları yenilenecek, kaldırımlar Cumhuriyet Caddesi'nde de kullanılacak olan mermerle kaplanacak. Yol kaplaması da ileri teknoloji olan ve şu an hiçbir yerde olmayan renkli asfalt olacak. Çalışmaların mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Muhtelif ara sokaklardaki kaldırımların kaplanması ve mevcut kaplamalardaki tamiratların yapılması için 31.01.2011 tarihinde andezit taşı alım ihalesi yapıldı. 03.01.2011 tarihinde mahalle aralarındaki aydınlatma direklerinin yenilenmesi için enerji tasarruflu yeni model direkler alınması konusunda ihale yapıldı."