BAROK MÜZİK FESTİVALİ SONA ERDİ

Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (KARSANAT) düzenlediği “VIII. Karsanat Barok Müzik...

BAROK MÜZİK FESTİVALİ SONA ERDİ
Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (KARSANAT) düzenlediği “VIII. Karsanat Barok Müzik Festivali”, Karya Türk müziği Topluluğu’nun verdiği konserle sonlandı.

5-6-7 Eylül’de Antik Tiyatro’da verilen konserler sanatseverleri üç gün boyunca, barok dönemin eserleri ile buluşturdu. Karsanat’ın, bu yılki festival sanat yönetmeni dernek başkanı Mezzosoprano Esen Demirci idi.

Karya Türk Müziği Topluluğu, Barok Dönem’de yaşamış Klasik Türk Müziği bestecilerinin eserlerini, Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın Sanat Danışmanlığı’nda seslendirdi. Uzunca bir süre Bodrum’da yaşayan ve Türk Müziği sevenlerin yakından tanıdığı Özge Eyüpoğlu konserin solisti idi. Sanatçıya, Ege Üniversitesi Öğretim Üyeleri eşlik etti. Klasik Kemençe – Mehmet Yalgın, Ney – Kaşif Demiröz – Viyolonsel – Seher Erkan – Kanun – Cüneyt Çakal, Vurmalı Sazlar – Selçuk Yazıcı’dan oluşan topluluk, Barok Dönem Avrupalı bestecilerin çağdaşları Dede Efendi, Tanburi Mustafa Çavuş gibi çok önemli şahsiyetlerin eserlerini seslendirdi. 13 parça seslendiren sanatçı Özge Eyüpoğlu, yoğun alkış üzerine iki parça daha seslendirdi.

Festivalin üç gününde de sanatçılara, çiçek yerine Zeytinlik Firması adına Mustafa Aksakal'ın hediye ettiği ve sadece Bodrum'da yetişen Bodrum'a özgü "Dilmit cinsi zeytinyağı" verildi. Dernek Başkanı Esen Demirci “otel odalarında kalıp çürümesi yerine, yerel değer ve ürünlerimizi korumak, geliştirmek adına verilen hediyeyi önemsiyoruz" dedi.