Başgelen Nemrut'u Anlattı...

Arkeolog Nezih Başgelen, Bodrum’da “Tanrılar Dağı Nemrut ve Kommagene Tümülüsleri” konulu bir konferans verdi. 

Başgelen Nemrut'u Anlattı...

Akdeniz Ülkeleri Akademisi (AKADEMİA) Vakfı tarafından Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde organize edilen konferansa Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt ile tarih meraklıları katıldı. 

Etkinlikte Kent Haber’e konuşan Nezih Başgelen, şu bilgileri aktardı:

“AKADEMİA konferansları çerçevesinde bugün Anadolu’nun çok ilginç bir köşesine gidiyoruz. Nemrut Dağı’nın zirvesine ve Fırat kıyısında Kommagene ülkesinin gizemli tarihini ve önemli arkeolojik yerleşimlerini bu konuşmamızda Bodrumlularla buluşturuyoruz. Nemrut Dağı’nı yaptıran kişi Kommagene döneminin en görkemli dönemine şahitlik yapmış, sıra dışı süreci yönetmiş bir insan ve kendisini tanrılarla bir arada gösteren bir kutsal alan ikonografisini orada kabartmalarla, heykellerle kendisinden sonrakilere bıraktığı için Anadolu’nun bu zirvesi birdenbire Tanrılar Dağı Nemrut olarak da aktarılmış. Bugüne kadar da gerek turizmde gerekse arkeolojik araştırmalarda bu tema ile tanınan bir yer olmuş.”

Kommagene Tümülüsleri hakkında da bilgiler veren Başgelen, “Düşünün, dağın tepesine, 2 bin 100 metrelik bir zirveye bir suni tepe daha yapılıyor ve bir anıt mezarı konulmak üzere zirvenin üstüne bir zirve daha inşa edilmiş. Bugün dahi lojistik açıdan ve teknolojik açıdan, mühendislik açıdan, bir sürü zorlukların olduğu dönemde bazı şeyleri yapamazken Helenistik dönemin sonunda bu kadar sıra dışı bir yapımı başarabilmek gerçekten ilgilenilmesi gereken bir olgu” diye konuştu.