Başkan Aras; 'Tehditler Alıyorum!..'

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kumbahçe esnafı ile kahvaltıda biraraya geldi. Bodrum’un pandemi döneminde bile en popüler tatil bölgesi olduğunu söyleyen Başkan Aras, esnafa "Bu olumlu algıyı koruyalım, faydaya dönüştürelim" diyerek hanutçuluk, işgaliye ve yüksek fiyat uyarısında bulundu. Aras'ın esnafa yaptığı konuşmada Bodrum'u yönetmenin zorluklarını anlatırken kaçak inşaatlarla uğraştığı için tehditler aldığını açıklaması ise toplantıya damga vurdu.

Başkan Aras; 'Tehditler Alıyorum!..'

Kumbahçe Cafe’de düzenlenen kahvaltıda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a, Belediye Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu ile Önder Batmaz ile Kumbahçe Muhtarı Nil Taşkıran, belediye meclis üyeleri ve kumbahçe mahallesi esnafı katıldı. Yapılan kahvaltının ardından Başkan Aras esnafla sohbet etti. Toplantıda pandemi gölgesinde geçen turim sezonu, bölgenin aydınlatma, otopark, hanutçuluk, gürültü ve görüntü kirliliği gibi sorunları ele alındı.

Bodrum’da otel işletmelerinin ve denizcilerin pandemi dolayısıyla ciddi zararlara uğradığını ve sıkıntı yaşadığını anlatan Başkan Aras, buna rağmen tatil ve turizm bölgeleri arasında en fazla ilgiyi yine Bodrum’un çektiğini belirtti. Bodrum ile ilgili bu olumlu algıyı, faydaya dönüştürmek için ortak akılla çalışmaya devam etmek gerektiğini kaydeden Aras, bu konuda esnafa büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayarak şöyle devam etti:

“Hep birlikte nasıl bir Bodrum istiyoruz buna karar vermek zorundayız. Özellikle salgın döneminde bütün algılar değişti. Dijital dünya hayatımıza tamamen girmiş durumda. Belediyelerin uygulamalarından akıllı kent yönetimine kadar her şeyi tekrar düzenlemek zorundayız. İnsanların beklentileri de tamamen değişti. Bu nedenle biz artık sonuçla uğraşmayalım. Belediye Başkanı olarak ben işgaliyeyle, hanutçulukla uğraşmayayım. Bunlar sonuç. Biz olayların nedenlerini bulup, onlara odaklanalım. Problemin kaynağına inip oradan hareket edelim. Ben bir buçuk yıldır kaçak inşaatla uğraşacağım diye babama kadar tehdit ediliyorum. Gerçekten evime kadar gelip beni tehdit ediyorlar. Buna rağmen çözüm yok. Yani sonuçla uğraşıyorum çünkü. Kaçağı bitirmiş zaten. Ben yıkmaya gidiyorum, sonuçla uğraşıyorum ve karşımızda duvar buluyoruz. Artık orada her türlü melanet gelebilir. Çünkü sen orada olmuş bitmiş bir işi ortadan kaldırmaya çalışıyorsun" dedi.

ARAS: "İSTEMEDİĞİMİZ ŞEKİLDE CEZA YAZMAK ZORUNDA KALIYORUZ!"

Hiçbir konuda esnafla karşı karşıya kalmak istemediğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Aras, "İstemediğimiz halde ceza yazmak durumunda kalıyoruz. Belediyenin uyarılarını dikkate almayanlara, art niyetli davrananlara tabi ki yaptırım uygulamak zorundayız. İyi niyeti istismar ve suistimal edenle iyi niyetli olanı, düzgün iş yapanı mağdur etmemek durumundayız. Bu adaleti sağlamak zorundayız" diye konuştu. 

HANUTÇULUKLA ARTIK UĞRAŞMAYALIM

Bodrum’un turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu hatırlatan Aras, misafirlere iyi ve kaliteli hizmet vermek gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

"Bodrum’a gelen insanları yüksek duvarların ardına götürmeden, nasıl çarşıya çekebiliriz bunları düşünmeliyiz. Yoldan geçen turistin kolundan çekip de eline bir tane bilezik takıp satmaya çalışırsak bunları başaramayız. Belediye olarak daha büyük işlerle uğraşmalıyız, yıllardır süregelen bu sorunları aşmamız gerekiyor artık. Teknelerin halini görüyorsunuz. Yeni alanlar yaratmamız lazım. Denizlerimiz şu anda alarga çöplüğüne döndü. Bizim bunlara çözüm üretmemiz gerekiyor."

ESNAFA YÜKSEK FİYAT UYARISI

"Hep birlikte Bodrum’da kötü giden şeyleri değiştireceğiz, olmazları olduracağız. Siz rahat biz rahat el ele çok güzel bir Bodrum inşa edeceğiz" diyen Aras, esnafa yüksek fiyat uyarısı da yaptı. Kendisinin de bir zamanlar turizm işletmeciliği yaptığını ve fiyat dengesinden haberdar olduğunu söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Bir kerelik kazanırsın, bir daha gelmez o insan. Gider, ülkesinde Bodrum’da nasıl kazıklandığını anlatır. Yazık değil mi bu Bodrum’a? Karşınızdaki insan, her şeyden öte misafir. Bunlar bizim sorunumuz olmasın artık. Bu toprakların kültürü başkadır. Kapımıza gelen insanın önünde eğiliriz, saygıyla, kibarca hizmet ederiz. Bize bu yakışır" dedi. 

Başkan Aras buluşmanın ardından Kumbahçe Mahallesi’nde incelemelerde bulunurken, karşılaştığı vatandaşlarla da sohbet etti.