Başkan Aras'tan Kortan Açıklaması...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi'ne ait binada yaklaşık 50 yıldır faaliyet gösteren “Kortan Restoran”ın tahliyesi ve sonrasında yaşanan tartışmalar ile ilgili açıklama yaptı.

Başkan Aras'tan Kortan Açıklaması...

İlçede Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi’nde büyük bir kısmı Bodrum Belediyesi, bir kısmı hazine mülkü olan binada 1973’ten beri faaliyet gösteren “Kortan Restoran”, sözleşme yenilenmeyince tahliye edilmişti. Başkan Aras'ın Süngercilik Müzesi olarak düzenleneceğini açıkladığı binanın tahliyesinin ardından, Kortan Restoran işletmecileri, mülkiyeti Hazineye ait arazi üzerinde bulunan ve imar affı kapsamında yapı kayıt belgesi aldıkları eklentilerin, belediye ekiplerince yıkıldığını iddia etmiş ve konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getirmişlerdi. 

Bugün basın mensupları ile ilgili yaptığı toplantıda konu ile ilgili konuşan Ahmet Aras, şu sözlere yer verdi:

“Kortan’ın en son 2015’te bir yıllık bir kontratı vardı. 2016'da bitmişti ve hiçbir şekilde yenilenmeyen bir kontrat vardı. Yenilenmemesinin sebebi de onların belediyeye olan geçmiş borçları. Biliyorsunuz Belediye mülklerinin ihale ile kiraya verilmesi gerekiyor. Encümen kararı ile uzatılması usulsüz. Daha önce bu şekilde yapılmış. Biz de tahliyelerimizi yapalım ondan sonra ihaleyi yapalım dedik fakat Kortan ve Fora ile ilgili ihaleye çıkılmayacağını ifade etmiştik. Çünkü bu 2 yer belediyeye kalsın. Çünkü tam Barlar Sokağı’nda, biz orayı kültüre sanata katalım diye düşünmüştük. Müze yaparız, sanat galerisi, sergi salonu yaparız diye düşünmüştük. O arkadaşların zaten tekrar ihaleye girme şansları yok, çünkü belediyeye geçmiş dönem borçları var. Biz bunları takip ettik, anahtarları da aldık. Orada onların yaptığı işlerden bazılarını söküp, onların iddia ettiği gibi yıkım değil, orayı temizlemeye başladık. Ama arkadaşlar orada hak iddia ediyorlar. Çünkü belediyenin mülkünde yapı kayıt belgesi almışlar. Önünde hazineye ait iskele var. Belediyeden kiraladığı dükkanın önündeki iskele. Belediye ile kiracılık ilişkisi bittikten sonra orada bir hak iddia etmesi çok zorlama olur. Böyle bir şeye imkan olabilir mi? Biz bunlara izin veremeyiz. Belediye mülkleri üzerinden bu şekilde istismara izin veremem. O yüzden bunları söylüyorlar. Bizim duruşumuz kararlılığımız kesin” dedi.