Başkan Gürün'den Önemli Açıklamalar

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Turgutreis'teki Amiral Kafe'nin açılışında sürekli patlayan su ana isale hatları, sel kapanları ve Bodrum'da yapılan yapılması gereken altyapı yatırımları hakkında konuştu. Başkan Gürün Bodrumluları canlarından bezdiren patlakların, su ve maliyet kaybını da açıkladı.

Başkan Gürün'den Önemli Açıklamalar

Başkan Gürün "Bodrum’da Devlet Su İşleri’nin yaptığı su hatlarının değiştirilmesi gerektiğini raporlarla tespit ettik. Döşenen malzemenin defolu olduğu ve hepsinin değiştirilmesini gerektiğini söyledik. DSİ kaynaklı bin 780 patlak meydana geldi. 4,5 milyon metreküp su boşa aktı. Onarım ve su kaybının Büyükşehir’e maliyeti en az 30 milyon lira" dedi.

DEFOLU MALZEME RAPORLA BELİRLENDİ

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Bodrum'da, 2011 yılında Devlet Su İşleri tarafından döşenen hatların sık sık patlaması başta Bodrum halkı olmak üzere ilçeye gelen turistlerin büyük tepkisine neden oluyor. Bodrum’da açılışa katılan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, burada yaptığı konuşmada DSİ tarafından döşenen malzemenin defolu olduğunun raporlarla belirlendiğini söyledi.

“HEP BİRLİKTE ‘DEVLET SU İŞLERİNE YETER ARTIK’ DEMEMİZ LAZIM”

Bodrum Turgutreis’te Bodrum Belediyesi’nin Turgutreis Amiral Kafe Restaurant açılışında halka seslenen Başkan Gürün, konuyla ilgili şunları söyledi;

"Devlet Su İşleri hatlarının değiştirilmesi gerektiğini raporlarla tespit ettik. Döşenen malzemenin defolu olduğu ve hepsinin değiştirilmesini gerektiğini söyledik. Geçenlerde Devlet Su İşleri’nin Bodrum ile ilgili ihaleye çıkacağı haberi geldi ve sevindik. Sonra nedense ihaleyi iptal ettiler. Hala CTP malzemeden yapılan hatlar patlamaya devam ediyor. Bin 780 patlak meydana geldi. Biz tamir ediyoruz. Biz onarıyoruz. Bin 780 defa kazıyoruz. Buluyoruz. Tamir ediyoruz. Her patlamadan sonra hep birlikte ‘Devlet Su İşlerine Yeter artık’ dememiz lazım. Onları göreve davet etmemiz lazım. Patlayan sulardan 4,5 milyon metreküp su kaybımız var. Bodrum’un suyu yok. Ancak biz patlamalardan dolayı 4,5 milyon metre küp su kaybediyoruz. O arada sondaj yapıyoruz. Su eksikliğini tamamlamaya çalışıyoruz. Onarım ve su kaybıyla ilgili maliyetimiz en az 30 milyon lira. Havaya gitti ve ne yazık ki gitmeye devam edecek" dedi.

BAŞKAN GÜRÜN: "SEL KAPANLARI UNUTULDU!.."

Bodrum’un 6 yıl önce yağmurdan kaynaklı sel felaketi yaşadığını vurgulayan Başkan Gürün "Devlet Su İşleri ve Orman Bakanlığı'nın selle ilgili kapanlar kurması lazımdı. 6 yıl önce yağan şiddetli yağmur sonrası karar verildi. Hala daha kapanlarla ilgili bir çalışma yok. Metrekareye kısa sürede çok yüksek yağmur yağdığında maalesef dağdan su olduğu gibi buraya gelecek. Bizim bunda yapabileceğimiz bir şey yok. Dereleri temizliyoruz. Yolları temizliyoruz. Ancak bu kapanların kurulması lazım" dedi. 

"ALTYAPI YATIRIMLARINI YAZLIK NÜFUSA GÖRE YAPIYORUZ"

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün "Büyükşehir olarak 83,5 milyon Avro’luk krediyi altyapı için aldık. Bu kredinin en az dörtte üçü Bodrum’a yatırım olarak kullanılacak. Bodrum’un üstü milleti yakıyor, altı Ahmet Başkanımla beni yakıyor. Biz Bodrum’un yerleşik nüfusuna göre altyapı yapmıyoruz. Bodrum’un yazlık nüfusuna göre altyapı yapıyoruz. Muğla 967 bin nüfusa sahip. Biz 5 milyon nüfusa göre altyapı, kanalizasyon, arıtma ve içme suyu projesi yapıp ona göre yatırım yapıyoruz. Bununla ilgili kesinlikle merkezi hükümetin, Turizm Bakanlığı'nın, Çevre Bakanlığı'nın Bodrum’a özel bir katkı yapması lazım. El birliğiyle dünyanın ve ülkemizin incisi Bodrum’un alt yapı sorununu bitirmeliyiz" dedi.