Başpehlivanlığı Ali Yanatma Kazandı

Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği “Geleneksel Çömlekçi Yağlı Pehlivan Güreşleri” baş pehlivanların katılımları ile gerçekleşti.

Başpehlivanlığı Ali Yanatma Kazandı

Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü destekleriyle, Türkiye Güreş Federasyonu Hakemlerin takibinde, Yağlı Güreş Birliği tarafından organize edilen, çeşitli il ve ilçelerinden pehlivanların katıldığı etkinlik Çömlekçi Mahallesi’ndeki güreş arenasında gerçekleştirildi.

 

Küçük orta ve büyük orta ile baş pehlivanların güreştiği Çömleçi Yağlı Güreşlerine, altın kemerli başpehlivanlardan İsmail Balaban, Mehmet Yeşil, Recep Kara ile birlikte 20 başpehlivan katıldı.

Kıran kırana geçen müsabakalar sonunda, Fethiye Belediyespor Klübü adına güreşen Ali Yanatma 1. oldu , 2. liği Semih Turgut, 3. lüğü ise Abdullah Güner ve Ekrem Yavuz paylaştı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Karaova Muhtarları ile Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ve belediye meclis üyelerinin de katılım sağladığı Yağlı Pehlivan Güreşlerinde, Tertip Komitesi tarafından Başkan Aras güreş ağası olarak ilan edildi.

Katılım sağlayan herkese teşekkür eden ve dereceye giren sporcuları tebrik eden Başkan Aras, "Üç yıl aradan sonra yeniden geleneksel hale gelmiş olan pehlivan güreşlerimizi sevgili muhtarım Mustafa abimle beraber başlatmaya karar verdik. Bu bizim kültürümüzün en temel hazinelerinden bir tanesidir. Binlerce yıllık Türk kültürü, Yörük kültürü, Türkmen kültürü bu topraklarda ilelebet yaşamaya devam edecektir." dedi.