BELEDİYE 1 DÖNÜM DAHA TAHSİS ETTİ

Bodrum Belediyesi, yerli tohumun farkındalığını arttırarak gıdaları üreticiden tüketiciye...

BELEDİYE 1 DÖNÜM DAHA TAHSİS ETTİ
Bodrum Belediyesi, yerli tohumun farkındalığını arttırarak gıdaları üreticiden tüketiciye en doğal şekilde ulaştırmak ve bu bilinci kazandırmak amacıyla kurulan Bodrum Tohum Derneği’ne içinde binası olan 1 dönümlük araziyi derneğe tahsis etti.

Bodrum Belediyesi daha önce Bodrum Tohum Derneği’ne 10 dönümlük bir arazi tahsis etmişti. Dernek, GDO’suz olarak verimli Karakılçık Ata Buğdayı’nın üretimini yaparak büyük bir başarıya imza attı. Belediye, bu kez de Bitez’deki içinde binası olan 1 dönümlük araziyi derneğe tahsis etti. Alandaki binayı, Eğitim ve Uygulama Merkezi olarak kullanacak olan dernek, Karakılçık Ata Buğdayı üretiminde önümüzdeki yıllar için büyük bir stok yapmış oldu.

Bodrum Tohum Derneği basın sözcüsü Gönül Demirel, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, 5 yıldan beridir faaliyette olan dernek çalışmalarını anlattı. Bodrum Tohum Derneği'nin, ata tohumlarımızın korunması ve yaygınlaşmasını sağlamak, doğal gıdayı dernek pazarında aracısız olarak tüketiciye ulaştırmak, doğal üretim tekniklerinin sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak gibi amaçlarla kurulduğunu söyledi.

Amacına uygun çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirten Gönül Demirel “Ortak varlıklarımız olan toprağın, atalık tohumların, hayvan ve balık türlerinin, ağaç ve ormanların, su atmosfer ve bilginin metalaşmasına, patentleşmesine karşıyız ve bunun mücadelesini artık kazanmaya başladık. Her yıl Takas Şenliği, Tohuma Özgürlük Festivali, Fide Dağıtımı Ve Buğday Hasadı Şenlikleri gibi etkinliklerimi sürdürüyoruz. Bu yıl mevsim meyve ve sebzelerinden oluşan 2 bin 500 adet fide dağıttık” diye konuştu.

2016'da Bodrum Belediyesinin de desteğiyle, Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali bileşeni olduklarını ve yaratıcı çözümler içeren belgeselleri izleyicilerle buluşturduklarını kaydeden Demirel, şöyle devam etti: “Yanan alanları ağaçlandırdık. Atatürk hatıra ormanını yerel meyve ağaçları dikerek zenginleştirdik. Davet edildiğimiz okullarda öğrencilerimize yerel tohum ve doğal tarımın önemini, gıdanın yerelde üretilip yerelde tüketilmesini ve yerel mutfak kültürünü aktardık.”

Bodrum Belediyesince derneğe tahsis edilen Bitez'deki 1 dönüm bahçeli binayı, Eğitim ve Uygulama merkezi olarak açacaklarını da sözlerine ekleyen Demirel konuşmasını şöyle devam etti: “Binamızı birkaç ay içinde hizmete sokacağız. 2017 de bir üreticimizin 10 dönümlük toprağına ektiğimiz 100 yıllık Karakılçık ata buğdayını, bu yıl Milas Hasanlar Köyünde belediye tarafından tahsis edilen 10 dönümlük kendi toprağımıza ektik. Muğla Büyükşehir Ulusal Tohum Merkezi işbirliğiyle bitkisel zenginliğin belirlenmesini sağlamak ve geçmişten günümüze aktarılan genetik mirasın gelecek nesillere aktarılmasına yönelik önemli çalışmalar yapıyoruz”