Belediyede Günde 2-3 Vaka Çıkıyor!..

Bodrum Belediyesi’nin 2020 yılı Aralık Ayı Olağan Meclis toplantısı, Herodot Kültür Merkezi’nde Covid-19 tedbirleri kapsamında halka kapalı olarak gerçekleştirildi.

Belediyede Günde 2-3 Vaka Çıkıyor!..

Bodrum Belediye Meclis Toplantısında konuşan Belediye Başkanı Aras, salgın günlerinden bu yana belediyede 134 kişinin karantinaya alındığını, son olarak da Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun’un koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi. 

BELEDİYEDE GÜNDE 2-3 VAKA...

Toplantıda konuşan Başkan Aras, yakın çalışma arkadaşlarından ikisinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine kendisini izole edip 2 test yaptırdığını ve 2 testinin negatif çıktığını söyledi. Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun’un testinin pozitif çıktığını sözlerine ekleyen Aras, "Şu anda Bodrum’da bilinen 50-55 vaka oluyor. Bunlar bilinenler. Kendisini hasta hissedip de test yaptırmak gereği duyanlar ya da temaslı olup da test yaptıranlar. Bunların dışında bilinmeyen e bulaştırmaya devam eden birçok insan var olabilir. Bunun için sanki kendimiz de hastaymışız gibi tedbirleri almak gerektiğine inanıyorum. Belediyemizde bu zamana kadar 134 arkadaşımız karantinaya alınmış durumda. Şimdiye kadar 29 pozitif tanı konan arkadaşımız var. Bunlardan bazıları iyileşti geldi ama her gün 2-3 arkadaşımızın pozitif olduğuna dair bilgi alıyoruz. Belediye olarak da bu konuda bazı tedbirler alıyoruz."

“ZAMAN AŞIMINA GİRMESİN, KAMU ZARARI OLUŞMASIN DİYE TAKİBİNİ YAPIYORUZ”

Belediye alacakları konusuna da değinen Aras, esnafın yanında olduklarının altını çizerek "Ancak zaman zaman bazı tahakkuklar gitmek zorunda. Özellikle 2016 ve öncesine ait borç varsa zaman aşımına girmesin, bir kamu zararı oluşmasın diye burada onların takibini yapmak zorundayız. Tepki de alıyoruz ancak yapacak bir şey yok. Bu senenin ekonomik durumunu göz önüne alarak ecrimisilleri 12 ay yerine 3 aylık gönderdik. Bu borçlara yapılandırma yapabiliyoruz, belli bir sürece yayabilyoruz." ifadelerini kullandı. 

MOBİL VAGON KAFELER YAPILACAK

Aras, önümüzdeki sezon Fener, Gerenkuyu, Cennet Koyu gibi market, restoran, duş, tuvalet gibi hizmetlerinin olmadığı noktalarda vagon kafe koymayı düşündüklerini de sözlerine ekledi. 

Toplantıda MHP ve AK Parti grubunca meclise sunulan "1523 yılında Anadolu’daki son Hristiyan ve Rum toprağı olan Bodrum’u Osmanlı topraklarına katan Kaptan-ı Derya Palak Mustafa Paşa’nın isminin ilçedeki bir yere verilmesi" önergesi kabul edilerek Cadde ve Sokak İsimlerini Belirleme Komisyonu’na havale edildi. 

İYİ Parti grubu tarafından verilen "Bodrum’un depremselliği ve riskli yapı denetimi" komisyonu oluşturulması önergesi ise belediyede benzer bir komisyonun bulunduğunun ifade edilmesinin ardından geri çekildi. 

Toplantının ilk gündem maddesinde Turgutreis Mahallesi Piren Mevkii, 439 ada 3 parsel ile aynı durumda olan tüm taşınmazların mağdur olmamaları için “Muğla İli, Bodrum İlçesi, Turgutreis, Bahçelievler, Akyarlar, Karabağ, Akçaalan, Peksimet ve Dereköy Mahallelerini kapsayan 1/5000 ölçekli Revizyon ve İlave Nazım İmar Planı” sınırları içerisinde kalan mera ve tarım alanlarından geçirilecek yolların imar yolu olarak kullanılabilmesi amacıyla Mera Kanunu ile Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu kapsamında değerlendirilmesi konusunda komisyonun olumlu raporu oybirliği kabul edildi. 

İkinci maddede Cadde ve Sokak İsimlerini Belirleme Komisyonu Raporları görüşüldü. Gündem maddesinde  Akyarlar  “Halil Saygı Sokak ve Şükrü Çürük Sokak”taki güzergah değişikliği yapılırken, Yahşi Böğürtlen Çıkmazı Sokak ismi “Böğürtlen Sokak”, Bitez 1961 Sokak ismi “Şirin Tekeli Sokak”, Turgutreis 4076 Sokak ismi “Ali Yavaş Sokak”, Çarşı Mahallesi 1009 Sokak ismi “Ender Uslu Sokak” olarak oybirliği değiştirildi. 

Geçen toplantıda Belediye Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, 2021 Mali Yılı Vergi ve Harçlar ile Ücret Tarifesindeki grupların yeniden belirlenmesi konusu ile ilgili 3’üncü maddede komisyonun ek süre talebi oybirliği ile kabul edildi. 

Dördüncü gündem maddesinde Yapı Kontrol Müdürlüğünden 500.000,00-TL, Zabıta Müdürlüğünden 500.000,00-TL ve Park ve Bahçeler Müdürlüğünden 3.000.000,00-TL ödeneğin alınarak, Temizlik İşleri Müdürlüğüne ait gider bütçesinde yer alan Müteahhitlik Hizmetleri kalemine aktarılması oybirliği ile kabul edildi. 

Beşinci maddede Belediye norm kadro cetvelinde boş bulunan Genel İdare Hizmetleri Sınıfından 3 adet boş kadroda, unvan ve derece değişikliği yapılması ve Genel İdare Hizmetleri Sınıfından 2 adet boş kadronun kaldırılarak, Teknik Hizmetler Sınıfında 2 adet kadronun ihdas edilmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. 

Altıncı maddede Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 adet 2020 model Ford Transit MCA Van EcoBlue 170 PS kamyonet ile 1 adet 35 ASL 647 plakalı 2020 model Honda JF81 motosikletin hayırseverler tarafından şartsız bağışı teklifi kabul edildi. 

Yedinci gündem maddesinde ise 1 adet “Bahçe Atıkları Parçalama Aracı” alımı teklifi oybirliği ile kabul edildi. 

Sekizinci gündem maddesinde belediyenin evsel atıkların toplama ve taşıma maliyetlerinin azaltılarak atık üreticilerine yansıtılacak maliyetlerin azaltılması amacıyla Akıllı Çöp Toplama Sistemine geçiş çalışmalarına başlandığı hatırlatılarak “Evsel atıkların ve ambalaj atıklarının sağlıklı bir şekilde toplanması için yüz konut ve üzeri sitelerde, alanlarının Temizlik İşleri Müdürlüğünün ilgili şeflikleri ile belirleneceği evsel atıklar için mantar ataçmanlı yeraltı konteynır sistemi ile, yeraltı konteynır sisteminin uygun olmadığı sitelerde ise yine mantar ataçmanlı yerüstü konteynır sisteminin, ambalaj atıkları için jaklı yeraltı konteynır sistemi ile yeraltı konteyner sisteminin uygun olmadığı sitelerde bildirilen kapasitede biriktirme ekipmanının kullanılması” teklifi görüşüldü. Teklif oybirliği ile kabul edildi. 

BÜYÜK SİTELER VE İŞLETMELERDE KONTEYNIR ZORUNLU OLACAK

Bu madde görüşülürken söz alan Başkan Ahmet Aras, "Biz bu yeni konteynırları alıp faaliyete sokmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ama belediye bütçesiyle bunu bir anda yapabilmemiz imkansız. O yüzden 100 konut ve üzeri sitelerde ve büyük turizm işletmelerinde, otellerde veya çok atık çıkaran büyük işletmelerde zorunlu tutmak istiyoruz ki kendileri alıp bu yatırımı yapsınlar. Biz gidip sadece konteynırı oradan toplayalım. Bu konuda meclis kararına bağladığımız takdirde Bodrum’da özellikle katı atığın maliyetinin azaltılması noktasında ciddi bir karımız olacak. Vatandaşımıza da bu iş daha az yansıyacak" şeklinde konuştu.  

Toplantının son gündem maddesinde Bodrum Belediyesi Turizm İnşaat Gıda Enerji San. ve Tic. AŞ.’ne sermaye artırımı yapılması ve bu konuda Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yetki verilmesi kabul edildi. 


Muhabir: Hamdi Yörür