Belediyenin 2022 Bütçesi 718 Milyon TL

Bodrum Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısında plan bütçe komisyonuna havale edilen 2022 mali yılı bütçesi yapılan ek oturumda 718 milyon TL olarak belirlendi.

Belediyenin 2022 Bütçesi 718 Milyon TL

Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "2021 yılı bütçemizde, performans hedeflerimize ulaşmak için çalıştık. Bu zor dönemde büyük oranda hedeflerimizi tutturduk" diyerek sözlerine başladı. 2021 yılı bütçesinin yılsonunda yüzde 92'lik bir oranla gerçekleşmeyle kapanacağını açıklayan Başkan Aras, "Bu zor günlerde gelirlerimizi ciddi şekilde attırarak büyük bir başarı yakaladık. Bunun için belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. 2019’da göreve geldiğimizde bütçemiz 200 milyon Türk Lirası idi. 2020 yılında ise 324 milyona çıkardık. 2021 yılında ise bu rakam 494 milyona çıktı. Son iki yıldır yaşadığımız küresel salgın nedeniyle; ekonomimizin geldiği durum, döviz kurlarının geldiği son noktayı düşününce, asıl büyük başarının bütçenin iki yıl içerisinde 2.5 katına çıkarılması olduğunu görebilirsiniz. Gerçekleşme oranlarıyla beraber; performansta da bir başarı yakaladığımızı şeffaf bir şekilde görebiliyoruz. Yaklaşık on buçuk aydır bütçemiz bütünüyle yatırımlara, personel giderlerine, özlük haklarına ve diğer giderlerimize yönelik olarak harcanmaktadır.” diye konuştu. 

GELİRLERDE YÜZDE 51 ARTIŞ VAR

Başkan Aras’ın konuşmasının ardından Plan Bütçe Komisyonu, 2022 mali yılı bütçesini Belediye Meclisi’ne sundu. Belediye Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel, 2020 Ocak ve 15 Ekim ayları arasında belediyenin gelirlerinin 205 milyon 471 bin TL iken 2021 yılının aynı döneminde 311 milyon 774 bin TL olduğunu ve gelirlerde yüzde 51 artış sağlandığını ifade etti. Aynı dönemlerde giderlerin 220 milyon 411 milyon TL, giderlerin ise 320 milyon 338 bin TL olduğu dile getiren Demirel artış oranının yüzde 45 olduğunu anlattı. 

Bodrum Belediyesi’nin vergi ve SGK borçlarının 146 milyon 565 bin TL olduğunu anlatan Ahmet Demirel, “Vergi Dairesi ve SGK’ya olan borçlar süresi içinde ödenmekte. Cari dönemde ödemelerde zorluk çekmekteyiz. Personel A.Ş.’nin Vergi Dairesi ve SGK borçları 74 milyon 210 bin TL’dir. Belediyemize borcu olan 4740 mükellefin 46 milyon 653 bin TL borcu yapılandırıldı. 

2022 BÜTÇESİ 718 MİLYON TL

Toplantıda Bodrum Belediyesinin 718 milyon TL olarak belirlenen 2022 yılı mali gelir ve gider bütçesi oybirliği ile kabul edildi. 2023 gelir ve gider bütçesinin 757 milyon 490 TL olarak belirlendiği toplantıda 2024 yılı gelir gider bütçesi ise 799 milyon 151 bin TL olarak kabul edildi. 

BRÜKSEL DENEYİMLERİNİ ANLATTI

Başkan Aras bütçe ile ilgili konuşmasının ardından geçtiğimiz günlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’deki temasları sonrası deneyimlerini aktardı.  Avrupa gündeminde ilk sıralarda yer alan Yeşil Mutabakat'ın önemine vurgu yapan Başkan Aras izlenimlerini şöyle aktardı:

“Dünya çok farklı şeyler konuşuyor. Brüksel ziyaretimde Avrupa Parlamentosu’na gittim. Onların konuştuğu şeyler çok farklı. Diyorlar ki; her konuda, attığınız her adımda iklim krizini, yeşil mutabakatla karbon ayak izini önlemelisiniz. Çünkü dünya çok kötüye gidiyor. Her şeyi bir kenara bırakın, siyasi kararlarınızda, ekonomik ticari hayatınızda, turizminizde, tarım politikalarınızda, yaşamda sürdürülebilir olmanın yollarını aramalısınız. Avrupa Birliği ülkeleri Yeşil Mutabakat kararı aldılar. Şayet senin ürettiğin bir ürünün karbon ayak izi sınırın üzerindeyse, onu almayacak ya da ekstra vergi koyacaksın bu da zaten alınmaması anlamına geliyor. Otellerin yarattığı karbon emisyonu, sınırın üzerinde ise ülkemize turist göndermeyecekler. Şu anda bizim bunları konuşmamız gerekmektedir. Ve biliyorum ki Bodrum’da bunun için çok uygun bir ortam var. Tüm çalışmalarımızı Yeşil Mutabakat ve iklim krizine uygun, karbon emisyonuna uygun olarak yapmak zorundayız. Enerji politikalarımız,  tüm yatırımlarımız, turizmimiz, denizciliğimiz de dahil.’’

Karbon salınımının denizcilik sektöründe de önemli yer tuttuğunu ifade eden Başkan Aras, "Artık 'Yeşil Denizcilik' konuşuluyor. Teknelerin ürettiği karbon salınımı konuşuluyor. Bu konuda da gerekli adımları atamazsak önümüzdeki yıllarda belki de Mavi Tur teknelerimize bindirecek turist bulamayacağız. Bodrum Belediyesi olarak bizler de bütün belediye hizmetlerinde, araçların elektrikli olmasına kadar ya da enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine kadar her şeyi bu şekilde değerlendirip yapacağız" dedi.