Belediyenin Borcu 500 Milyon Lira

Bodrum Belediyesi'nin 2021 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda Bodrum Belediyesi’nin 2019 Aralık ayında 366 milyon 902 bin 290 TL olan borcunun 2020 Aralık ayı itibariyle 500 milyon 492 bin 259 TL olduğu bildirildi.

Belediyenin Borcu 500 Milyon Lira

Herodot Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen aylık olağan toplantıda 29 gündem maddesi görüşüldü. Toplantının ilk gündem maddesinde “03.01.2020 Tarih ve 2020-4 sayılı Meclis Kararında belirtilen yerlere ek olarak Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ve İşyeri Açma ve Çalışma Yönetmeliğindeki şartları taşıyan işletmelere, İdarece yapılacak değerlendirilmede uygun bulunması durumunda canlı müzik izni verilmesine ilişkin, İçkili Yer Bölgelerini Belirleme Komisyonunca alınan 29.03.2021 tarih ve 2021/1 sayılı komisyon raporu” görüşüldü. İçkili Yer Bölgelerini Belirleme Komisyonu’nun aldığı “Lokantalara, içkili yerlere ve meskun mahal dışında bulunan çay bahçelerine, halkın huzur ve sükunu ile kamu istirahatı açısından sakınca bulunmaması kaydıyla yapılacak ölçüm ve kontrolü müteakip, yetkili idarelerin en üst amiri veya görevlendireceği kişinin kararıyla canlı müzik izni verilir. Canlı müzik izni verilen yerlerde, belirlenen saatler dışında ve ilgili mevzuatta belirtilen ses seviyelerinin üstünde halkın huzur ve sükutunu bozarak şekilde yayın yapılması durumunda izin iptal edilir. Bu hususlar, canlı müzik izni verilirken işletme sorumlusuna tebliğ edilir" şeklindeki kararı oybirliği ile kabul edildi. 

Toplantıda ayrıca Türkkuyusu Mahallesi ve Yeniköy Mahallesi sınırında kalan “Elmadağ Caddesi” isminin “George Bass Caddesi” olarak değiştirilmesi talebinde, yabancı isim olduğu için Dışişleri Bakanlığı’ndan görüş alınması için komisyon ek süre istedi. Gölköy Mahallesinde bulunan parka “Birsen ve Fahrettin Avcı Parkı” ismi verildi. 

Toplantının 4’üncü gündem maddesinde Mahalli İdareler seçimlerine kadar görev yapacak olan “Meclis Başkanlık Divanının” üyeleri belirlendi. Meclis birinci başkan vekilliğine Dursun Göktepe, ikinci başkan vekilliğine Özden Baysal seçildi. Meclis katip birinci üyeliklerine Ayşenaz Gültekin Öncel ve Tamer Mandalinci seçildi. 

5’nci gündem maddesinde ise bir yıl görev yapacak encümen üyeliklerine ise Ayşenaz Gültekin Öncel, Banu Özberk ve Mustafa Kemal Özsarsılmaz seçildi. Toplantıda ayrıca diğer komisyonların da üyeleri belirlendi.
  
Toplantının dikkat çeken maddelerinden biri ise Bodrum Belediyesinde faaliyete geçen Bodrum Kadın Danışma Merkezine “Derya Büyükkuşoğlu Bodrum Kadın Danışma Merkezi” adı verilmesi şartı ile tüm tadilat masraflarının Derya Büyükkuşoğlu tarafından karşılanması talebinin, 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/n maddesine istinaden görüşülmesi idi. Bu madde görüşülürken MHP’li meclis üyesi Bahattin Kul ve İYİ Partili meclis üyesi maddenin kabul edilmesinin uygun olmadığı yönünde görüş bildirdiler. Gündem maddesi, CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. 

Ali Ustaoğlu isimli şahsın sahibi olduğu “Faset Kuyumculuk San. ve Tic. Ltd. Şti.” bünyesindeki hisselerinin tamamını, Belediyeye karşılıksız bağışı ile ilgili talebinin ve bununla ilgili Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yetki verilmesi de oy çokluğu ile kabul edildi. Bu madde görüşülürken konuşan Başkan Aras, “Gıda A.Ş.’nin ekonomik sorunlarını temizlemek için bu şirketi alıyoruz. Temiz bir şirket devraldık. Temiz bir şirketle yola devam edeceğiz” dedi. 

Toplantının son maddesinde ise belediyenin faaliyet raporu görüşüldü. Bodrum Belediyesi’nin 2019 Aralık ayında 366 milyon 902 bin 290 TL olan borcunun 2020 Aralık ayı itibariyle 500 milyon 492 bin 259 TL olduğu bildirildi. Belediyenin SGK ve Vergi Dairesine 207 milyon 220 bin TL borcu olduğu aktarıldı. Meclis üyelerine daha önce elektronik posta ile gönderilen 800 sayfalık faaliyet raporunun çok uzun olduğu için toplantıda okunmamasına karar verildi. Rapor, CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

İYİ Parti Meclis üyeleri ise faaliyet raporuna itirazlarını dile getirdi. Meclis Üyesi Mehmet Onur Şahbaz tarafından okunan itiraz metninde açıklanan gerekçelerle, 2020 yılı Faaliyet Raporuna ilişkin olarak red oyu kullanıldığı vurgulandı.