Beyaz Kumla Mücadele Sürecek!..

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçede son yıllarda giderek artan bir şekilde sahillere serilen beyaz kumun zararları hakkında açıklama yaptı. Aras, denizden aldığı bir bardak suyun içerisine koyduğu beyaz kumun, suyun berraklığının nasıl yok ettiğini gösterdi.

Beyaz Kumla Mücadele Sürecek!..

Beyaz kumsallarıyla ünlü Maldivlere özenen bazı turizm işletmecileri son yıllarda artan bir trendle Silis, Aksit ve Mermer tozuyla Bodrum sahillerini beyaza çevirme yarışına girdi. İnsan sağlığı ve çevreye zararlı bu girişimleri, geçtiğimiz aylarda Yalıkavak Tilkicik koyunda yapılan kapsamlı bir uygulama çerçevesinde Kent Haber'in gündeme taşıması sonrasında Bodrum Belediyesi ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Uygulamayı yapan birçok işletmeye ardı ardına baskınlar yapan Bodrum Belediyesi ve Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri, beyaz kuma savaş açarak, otel, site ve palajlara ceza yağdırdı. Mermer tozu veya beyaz kumlarla Bodrum sahillerinin doğal yapısının bozulması ilçe halkının da tepkisini çekti. 

“BODRUM’UN DOĞAL YAPISINA UYGUN DEĞİL”

Konuya hassasiyetle yaklaşan ve mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Bodrum’un en ünlü plajlarından biri olan Paşatarlası sahilinde beyaz kumun zararlarını gösterdi. Aras, denizden aldığı bir bardak suyun içerisine koyduğu beyaz kumun suyun berraklığını nasıl yok ettiğini uygulamalı olarak gösterdi. Başkan Aras dökülen kumların hem insan, hem de çevreye zararı olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Biz doğaya, denize ve çevreye yapılan müdahalelerle mücadele ediyoruz. Bodrum kıyılarında binlerce, milyonlarca yılda oluşmuş kumsalları, kayalık bölgeleri, taşlık bölgeleri ve bir taraftan da poseidon çayırlarını korumalıyız. Bunlar milyonlarca yılda oluşmuş. Siz buralara dışarıdan, doğanın dışından bir müdahale yaparsanız, oradaki hayat artık imkansız hale gelir. Bizim mücadelemiz tamamen bununla ilgilidir. Kent Konseyimizle beraber doğaya yapılan müdahaleler konusunda her zaman söyleyecek bir sözümüz vardır. Son dönemlerde özellikle Bodrum’da sahillere beyaz kum döküm çalışmaları var. Bu tür yapılan çalışmaları gidip yerinde tespit ediyoruz ve gidip işlem yapıyoruz. Bu yapılan işlem bu doğa ile bu denizle örtüşmez. Buranın doğal bir dengesi var, bırakalım bu şekilde devam etsin. Bu kumun çeşitli türlerinden bahsediyorlar. Mermer tozu, kuvars, silis kumu gibi. Bu kumların hiçbiri masum değil. Bodrum’un bir kıyı kenar şekli var. Onun dışında yapılan müdahaleler doğru değil. Mermer tozunu bu bölgeden topluyorlar. Muğla, Yatağan ve Milas bölgesinde mermer ocakları var. Buralardan çıkan kalıntılar toparlanıyor ve beyaz kum diye sahillere seriliyor. Bunun dışında da Hawaii kumu, Maldiv kumu ve Mısır kumu dedikleri çeşitli kumlar var. Hiçbiri Bodrum'un dokusuna, doğal yapısına uymaz. Bizim mücadelemiz bu kumlarla. Bununla ilgilide kumları seren işletmeler, oteller hepsine gidip müdahale ediyoruz. Uyarılarımızı yapıp işlemlerimiz yapıyoruz. Bodrum’un Bodrum gibi kalmasını istiyoruz.

Şu ana kadar beyaz kum seren 6 girişime müdahale ettik. Çevre konusundaki yetki sadece bizde değil. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ve Çevre İl Müdürlüğümüzün de yetkileri var. Biz tespitlerimizi yapıyoruz, kabahatlar kanunu gereği işlem yapıyoruz. Çevre ile ilgili olan cezalarda Çevre İl Müdürlüğümüz yetkili. Onlar da zaten gereğini yapıyor. 6 işletmeye müdahale edip kumları geri toplattık. Dökmelerini engelledik. Kumu tutuğumuzda elimiz yapış yapış oluyor. İçerisinde ne madde olduğunu bilmiyoruz. İnsan sağlığını etkiliye kanserojen madde bile olabilir” dedi.

“GELECEĞİMİZİ YOK EDİYORUZ”

Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ise maden artıklarından yapılan kumların kimi yerde kuvars, kimi yerde kalsit kumu adı altında sahillere döküldüğünü söyleyerek şöyle konuştu;

“Doğanın sezona yetişeceğim gibi bir telaşı olmadığı için milyonlarca yılda bu kumlar oluşuyor. Denizin etkisiyle yuvarlanıyorlar. Suni yapılan hiçbir malzeme milyonlarca yılda oluşan kum niteliğinde olmuyor. Bu kumun serildiği yerlerde deniz çok bulanık, serilmeyen yerlerde poseidon çayırları yok olmadığı için deniz nefes alıyor ve pırıl pırıl bir görüntü oluşturuyor. Geleceğimizi yok ediyoruz. Bazı oteller biz silis kumu kullandık diyorlar. Silis kumu kot pantolonlarda da kullanılıyor ortalık ayağa kalkıyor” dedi.