Beyninizi Genç Tutmak Elinizde

Bodrum Amerikan Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz, beyni genç tutmak için önerilerde bulundu. Yılmaz, ileri yaşlarda sağlıklı bir zihne sahip olmak için torun sevgisinden evcil hayvan sahibi olmaya, Akdeniz tipi beslenmeden egzersize kadar sağlıklı yaşam tarzı formüllerini anlattı.

Beyninizi Genç Tutmak Elinizde

Kent TV’de Salı günleri canlı olarak yayınlanan Gülay Üserbay’ın hazırlayıp sunduğu "Sağlıklı Yarınlar" adlı programın bu haftaki konuğu Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında hizmet veren Bodrum Amerikan Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Melek Kandemir Yılmaz oldu. Yaşlılık döneminde nörolojik hastalıklar ve tedavi yöntemleri konusunda bilgiler veren Yılmaz, Alzheimer tipi demans, Parkinson hastalığı ve inmeler konusundaki son gelişmeleri, teşhis ve tedavideki yenilikleri açıkladı.

Her yaşta genç bir beyne sahip olmak için yaşamda yapılması gereken değişiklikleri anlatan Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz şunları söyledi: 

"Genç yaşlardaki unutkanlığın sebepleri daha çok depresyon oluyor. İleri yaşlarda en sık gördüğümüz demans ve demanslardan da en sık gördüğümüz yüzde 70-80 oranında Alzheimer hastalığı. Eğitim Alzheimer’dan koruyucu bir faktör. O yüzden beyni aktif tutmak, yeni bir şeyler öğrenmek koruyucu oluyor.

Akdeniz diyetiyle beslenme, düzenli egzersiz, tansiyon, kolesterol ve şeker hastalıklarının kontrol altında olması, risk faktörlerinin kontrol altında olması çok önemli. Özellikle küçük taneli meyveler, yaban mersini ve ahududu beyin için son derece yararlı.

Özellikle sosyal aktivite ve yeni bir şeyler öğrenilmesi de beyni koruyor. Torun sevgisi ve evcil hayvan sevgisi ileri yaşta beyni dinç tutmayı sağlıyor. Ama patolojik süreç başladığında bunlar patolojik süreci önleyici şeyler değil tabi ki. Biz beyin rezervlerini arttırmaya çalışıyoruz ki belirtilerin çıkması mümkün olduğunca geç olsun ve insanlar hayatlarını normal bir şekilde devam ettirebilsin. Fonksiyonelliklerini koruyabilsinler"

Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan İnme konusuna da dikkat çeken Yılmaz, "hastalara ne yazık ki ilk müdahale olarak yakınları tarafından Aspirin veriliyor, ölümcül sonuçlar doğurabilecek bu hatalı bilgiyi ve davranışı düzeltmek için büyük çaba sarf ediyoruz" diye uyarıda bulundu.

Pandemi koşullarında evde kalan yaşlı hastaların Alzheimer, demans vakalarının daha hızlı ilerlediğini vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, yeni tedavi yöntemlerinin bu hastalıkların kontrol edilerek aileler için büyük travma yaşanmasını engellemeyi hedeflediklerini söyledi.