BİLİM HAVASINI ÜNİVERSİTEDE KOKLADILAR...

TED Bodrum Koleji “Nanobilim ve Nanoteknolooji” Kulübü öğrencileri, geçtiğimiz hafta...

BİLİM HAVASINI ÜNİVERSİTEDE KOKLADILAR...
TED Bodrum Koleji “Nanobilim ve Nanoteknolooji” Kulübü öğrencileri, geçtiğimiz hafta Boğaziçi Üniversitesi “Nanoteknoloji Laboratuvarlarını Tanıma” ve İstanbul Teknik Üniversitesi “Bilim Merkezi Tanıma” etkinliklerine katıldı.

İlk etkinlik, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşti. Geziye katılan öğrenciler nanobilim ve nanoteknoloji konusunda Boğaziçi Üniversitesi laboratuvarlarında yapılan çalışmalar hakkında araştırma yapan bilim insanlarından detaylı bilgi aldılar. Öğrenciler, konuyla ilgili öğretim görevlileriyle tanışarak mikrometre ve nanometre boyutundaki farklı cisimleri mikroskopta inceleme şansı buldular. Uzmanlar rehberliğinde mikroskopta inceledikleri cisimlerin, bilgisayar destekli görüntü analizlerini yaparak, boyutlarını belirleyen öğrenciler polimer ve nanomalzeme yapımı laboratuvarlarından yapılan çalışmaları da yerinde görme şansı buldular.

TED Bodrum Koleji öğrencileri, çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçların vücudumuza olan yan etkilerini, yararlı hücrelere olan zararları azaltmak için geliştirilen nanoparçacıklı ilaçların çalışma prensipleri ve geliştirilme aşamaları hakkında bilgi edindi. Çalışmalar sırasında kullanılan birçok teknik malzemeyi, araçları, makineleri, aletleri yakında görme fırsatı edinen öğrencilerin en çok ilgisini geliştirilmiş ışık mikroskobu, elektron mikroskobu, gözlemleri, nano malzemelerin geliştirilme süreçleri çekti.

Etkinlik sayesinde, öğrenciler bilim insanlarının üniversite laboratuvarlardaki çalışma ortamlarını birebir göreme fırsatı edindiler.

Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerini gezen öğrenciler, üniversiteli gençlerin akademik çalışma alanları ve sosyal yaşamları hakkında kampüs ortamında birebir gözlemde bulundular.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilim Merkezine gerçekleştirilen ziyarette ise öğrenciler, çeşitli konulardaki etkileşimli sergi ürünlerini ve deney setlerini kullanarak birçok bilimsel prensipleri, fizik, kimya yasalarını deneyerek, keşfederek öğrendiler. Birçok deney yapma fırsatı bulan öğrencilere bilim merkezindeki uzman kişi etkinlikler boyunca rehberlik etti.

Yoğun etkinlik takviminde öğrenciler, yeni birçok konuda bilgi ve deneyim edinme heyecanı yaşadılar.