Bilime Ve Sanata Yön Veren Kadınlar

Bilime ve sanata yön veren öncü 10 kadının heykellerinden oluşan sergi, Bodrum Belediye Meydanı’nda açıldı.

Bilime Ve Sanata Yön Veren Kadınlar

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bodrum Belediyesi'nin işbirliğinde Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Sağlık’ın “Bilime ve Sanata Yön Veren Öncü Kadınlar” heykel sergisi, Belediye Meydanı’nda düzenlenen törenle açıldı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde meydandaki Kadın Ağacı önünde gerçekleşen törene Bodrum Belediye Başkan Vekili Tamer Mandalinci, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, MSKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük ve Prof. Dr. Ali Bayrakdaroğlu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sergide bir konuşma yapan Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Sağlık, şunları dile getirdi:

“Sanatçı ve akademisyen olarak bir süredir kadın konusu üzerine hem akademik hem sanatsal çalışmalar yapıyorum. Ürettikleriyle, başarıları ve cesaretleriyle bana ışık olan pek çok kadın var. Bu heykel projesini yapmaya karar verdiğim anda en çok zorlandığım aşamalardan biri isimleri belirlemek oldu. Çünkü ilham veren sayısız şahane kadınların arasından sadece 10 tanesini seçmek biraz güçtü. Seçim yaparken sadece sanattan değil, düşüncenin ve üretimin tüm alanlarından, bilimden, edebiyattan ve felsefeden de isimler olsun ve kadının her alandaki başarısı görünür olsun istedim. 

Buradaki 10 kadın; Doktor Safiye Ali, Edebiyatçı ve Öğretmen Halide Nusret Zorlutuna, Tiyatro Sanatçısı Afife Jale, Yazar Halide Edip Adıvar, Filozof  ve Akademisyen İoanna Kuçuradi, aynı zamanda projede hayatta olan tek kadın, Opera Sanatçısı Semiha Berksoy, Arkeolog Halet Çambel, Astrofizikçi Dilhan Eryurt, Ressam Hale Asaf ve Mimar Mualla Eyüboğlu bu kadınlardan sadece bazıları. 

Heykellerini yaparken, onların hikâyelerinin içine daha çok girme şansım oldu. Çalışma azimleri, yaşadıkları zorluklarla başa çıkma hikayeleri, mesleklerine aşkla bağlılıkları daha fazla güç verdi. Yüzlerindeki her bir çizginin sonsuz anlam taşıdığına, heykellerini yaparken bir kez daha tanık oldum.”

Sağlık’ın konuşmasının ardından Bodrum Belediye Başkan Vekili Tamer Mandalinci ve MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük de bir konuşma yaptı. 

Açılışın ardından katılımcılar, eserleri yakından inceledi. Eserlerin 15 gün boyunca meydanda sergileneceği ifade edildi.