Bilmedikleri Bodrum'u Keşfettiler

Bodrum’un bilinen ilk yerleşik kavmi olan Lelegler’in kurduğu 8 antik kenti birbirine bağlayan Leleg yolunu doğa turizmine kazandırma çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin farklı yerlerinden 50 seyahat acentası yetkilisine, Bodrum’un doğa turizmi olanakları tanıtıldı.

Bilmedikleri Bodrum'u Keşfettiler

Bodrum diyince akla ilk önce deniz, kum ve güneş gelse de ilçenin farklı uygarlıklardan miras kalan çok zengin bir tarihi geçmişi ve muhteşem bir doğası var. Pandemi ile birlikte yavaş yavaş değişen turizmin yeni döneminde, doğa turizminin eskiye göre daha çok tercih edileceğini öngören turizm profesyonelleri, Bodrum’un zengin tarihi geçmişi ve muhteşem doğasına daha çok turist çekmeyi hedefliyor.
 
Bodrum’daki en eski uygarlık olan Lelegler’in kurduğu 8 antik kenti birbirine bağlayan Leleg Yolu’na, doğa ve tarih tutkunlarını daha çok çekmeyi hedefleyen Bodrumlu turizmciler, bu rotanın tanıtım çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda TÜRSAB ve Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) işbirliğinde La Quinta By Wyndham Bodrum Otel’in ev sahipliğinde ve ilçede ticaret yapan diğer turizm paydaşlarının destekleriyle Leleg Yolu temalı “Bodrum’da bahar bir başkadır” gezileri düzenlendi.

Doğa ve tarihle iç içe yapılan tanıtım gezilerine Türkiye’nin farklı şehirlerinde faaliyet gösteren, yerli ve yabancı turistlerle çalışan seyahat acentalarının temsilcileri katıldı. Acenta temsilcileri, 3 gün süren gezilerde Etrim Köyü’nden başlayıp Turgutreis’te sona eren ve ara yollarla birlikte 185 kilometre uzunluğundaki yolun bazı bölümlerini yürüyerek kat ettiler. Bodrum’daki turizm profesyonelleri rotaya ayrıca bisikleti de eklemeyi planlıyor.
 
Leleg Yolu’nun simgesi haline gelmeye başlayan ve halk arasında Gebe Kilise olarak bilinen dağ başındaki Leleg döneminden anıt mezarın restorasyon çalışmaları da başladı. Böylece yol üzerindeki önemli bir değer korunmuş olacak.  

“ANA HAT 88 KİLOMETRE”
 
Profesyonel Turist Rehberi Kartal Kaya, Lelegler’in Bodrum’un ilk yerleşik kavimi olarak kabul edildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Herodot’a göre Troya savaşı kaybedildikten sonra buraya göç ediyorlar ve buraya yerleşiyorlar. Burada 8 adet kent kuruyorlar. Bunlardan günümüze kalan en güzel örneği de Pedasa Antik Kenti. Şu anda bulunduğumuz yer de Gebe Kilise. Aslında ismi kilise ama Lelegler döneminden kalan bir anıt mezar burası. Leleg Yolu da burada kurulan 8 Leleg şehrini aslında birbirine bağlayan yol. Günümüzdeki İzmir-İstanbul yolu gibi düşünün. Burada da 8 Leleg kentini birbirine bağlayan antik yola biz Leleg Yolu diyoruz. Günümüzde bu yol çalışmalardan sonra Etrim köyünden başlayarak Turgut Sabancı Parkı’na kadar devam ediyor. Ana hat 88 kilometre. Ara çıkışlarıyla yan çıkışlarıyla da 185 kilometreye kadar uzuyor. Yol her zaman vardı ama 2016 yılında Bodrum Ticaret Odası ve GEKA’nın (Güney Ege Kalkınma Ajansı) katkılarıyla ihaleye çıkarıldı. Bir şirket bu ihale sonucunda da bu yolun işaretlemeleri ve rekonstrüksiyonunu yaptı.”
 
“BODRUM’UN DOĞASI İLE ALAKALI TURLAR DA DÜZENLESİNLER İSTİYORUZ”

TÜRSAB Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir ise etkinlik ile ilgili şu bilgileri verdi: 

"Seyahat acentalarına Bodrum’un daha önce tatmadıkları, bilmedikleri yönünü göstermeye çalışıyoruz. Bodrum denizi, gece hayatı, blue cruise’u ve plajları ile ünlü. Ama Bodrum’un bir de bilinmeyen doğa ve macera turizmi olanakları var, bisiklet rotaları var, yürüyüş rotaları var ve biz bu gelen seyahat acentalarına bu rotaları tanıtıyoruz ki sadece güneşle alakalı turlar düzenlemesinler Bodrum’a. Bodrum’un doğası ile alakalı turlar da düzenlesinler istiyoruz. Bizim hedefimiz her bir ürünü ekleyerekten sezonu her yıl 15’er gün uzatsak, 10 sene içerisinde bu turizmi biz zaten 12 aya yaymış oluyoruz. Eğer sizin ürününüz sadece denizle ve güneşle alakalı olmazsa o zaman talep artacak, talep arttıkça arz da mecburen 12 ay olmak zorunda kalacak. Şu anda Bodrum’a gelen turist sayısı yazın 3 milyona çıkıp, kışın sadece 100 bin de kalırsa o oteller açmaz. Ama siz kışın da sayıyı 800 bin, 900 binlere çıkartırsanız o zaman mecburen para kazanmak isteyen herkes o otelleri açacaklar” dedi.

Gebe Kilise’nin restorasyonunun da başladığını dile getiren Demir, “Bu muhteşem anıtın restorasyonu başladı. İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz, Turizm Bakanlığımız ve Valiliğimiz bu yapıya sahip çıktı. Ve Leleg Yolu’nun ileride de ikonik, sembolü bu Gebe Kilise olacak” dedi.

BİSİKLET ROTALARI DA VAR
 
TÜRSAB Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir, güzergahta bisiklet rotaları da oluşturduklarını sözlerine ekleyerek "Bunun içerisinde hem Leleg Yolu üzerinde kullanabileceğimiz dağda, toprak yolda kullanılabilecek bisiklet rotalarımız var. Ayrıca şehrin içerisinde, yani ikonik şehrin güzel noktalarını gezip fotoğraflayabileceğiniz bir bisiklet rotamızı da oluşturduk” diye konuştu. 
 
İstanbul’dan tura katılan acenta sahibi Gülnur Diker yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Buraya biz Mart ayı, Nisan ayı turist getirebiliriz. Yerli turist, yabancı turist getirebiliriz. Sadece deniz için değil, yürüyüş yolları için, doğa turizmi için, bisiklet için buraya gelinebilir. Antik kentler de var. Doğa çok güzel.”

Acenta sahibi Halil Tokgöz de Bodrum’da alternatif turizm için önemli imkanların olduğuna işaret ederek "Turizmi 12 aya yaymak için bu tür alternatifler her bölge için gerçekten büyük bir avantaj. Gördüğümüz kadarıyla rota çok güzel, manzaralar muhteşem. Buraya sezon sonlarında Mart, Nisan, aylarında veya Kasım Aralık aylarında gelenler için yapılabilecek muhteşem alternatif etkinlikler var” dedi.  

Meltem Vardar adlı acenta yetkilisi de Bodrum’un bilmedikleri yönlerini öğrendiklerini ifade ederek şöyle dedi:

“Gerek acentalar olarak, gerekse bireysel olarak Bodrum’un görünmeyen, fark etmediğimiz bir yüzünü fark ettik. Çünkü bizler için de deniz, güneş, kum üçlüsünden ibaretti. Fakat görmediğimiz çok büyük bir tarih, çok güzel bir doğa ve muhteşem bir pazar varmış. Bunu keşfettik ve artık yılın 12 ayı çok daha canlı bir şekilde hepimiz çok daha mutlu turlar organize edeceğiz. Teşekkür ediyoruz her şey için.”


Muhabir: Hamdi Yörür