Bir Ayağı Eksik Proje!..

Serdar Karcılıoğlu Yazdı; ''Visit Bodrum' Diye Bir Ayağı Eksik Proje'

Bir Ayağı Eksik Proje!..

Bodrum’un ulusal ve global turizm pazarındaki en büyük gücü olması planlanan ‘Visit Bodrum’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

4A Labs firması adı altında profesyonel bir ajans tarafından gerçekleştirilen sunumda projenin konseptinin Tanıtım toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Bodrum Ticaret Odası Başkanı, BODER Başkanı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı, Deniz Ticaret Odası Başkanı, siyasi parti temsilcileri, BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan ile BOTAV yönetim kurulu üyeleri katılmış.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptığı konuşmada bu proje için duyduğu heyecanı belirtirken, “Çok sevdiğimiz Bodrum’u her mecrada, hiçbir şekilde dağınıklığa meydan vermeden bir arada toplayacak, içindeki profesyonellerle ve ürettiği içeriklerle birlikte, Bodrum’u dünyada hak ettiği yere getirebilecek bir projeyle karşı karşıyayız demiş!.

Katılmış! Demiş! Öznelerini kullanıyoruz, zira sayın başkanın konuşmasının içerisinde vurguladığı “içindeki profesyonellerle” vurgusunun karşılığı olan Profesyonel turizmcilerin oluşturulduğu Bodrumun en etkin “BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği” böylesine önemli bir tanıtım toplantısında ne yazık ki yoklar…

Böyle bir durumda, İnsan odaklı bir sektörü tanıtmaya talip olan bir oluşumun, Projesinin başarısının doğrudan karşılığı olan otel yönetimlerinin dolayısı ile uzman, eğitimli profesyonel yöneticilerinin başarısı ile doğru orantılı olabileceğini atlayan bir projenin ileride başarı yakalayabileceğine kimi inandırabilirsiniz?
Kısaca, bir turizm destinasyonunun başarısını salt tanıtım genelinde aramak, getirebildiğiniz turiste arzu ettiği hizmet kalitesi ve yönetim anlayışını sağlayamadığınız sürece bu hamlenizi ancak bir kez yapar sonrasında tarihin derinliklerine yolcu edersiniz…

İşte burada vurgulamak istediğimiz konu anlatılan projenin muhtemel başarısının! en önemli nüvesidir “profesyonel turizmciler”
Ama projenin oluşturulması esnasında turizm profesyonellerinden ne bilgi ve görüş alınmış ne de projenin tanıtım toplantısına çağırılmış! 
Haydi burada yerel dinamikler etki ettiler diyelim,
Ya bu projeyi hazırlayan “4A Labs” firması Bodrum un tanıtımına talip olurken sahada nasıl bir çalışma yapmış acaba?
Kimlerle görüşmüş?
Bir turizm destinasyonun pazarlama stratejisinde hangi argümanların ön plana çıkarılması gerektiği…
Sektörün ve başrol oyuncusu otellerin ve yiyecek içecek sektörünün yönetim sorunlarının olup olmadığını?...
Hazırlanan projenin “pazarlama stratejisinin” belirlenmesinde Pandeminin sektöre etkisinin dünü bugünü ve yarınını hangi noktalarda etkileyeceği konularda nasıl bir saha çalışması yaptılar?
Bu sorulara en net ve doğru bilgiyi elinde bulunduran ve bilimsel verilere sahip Bodrumun insan ve fiziki alt yapı özelinde sorunlarını ve vurgulanacak konularını “BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği” başkanına veya herhangi bir yönetim kurulu üyesine gelinmediyse;
Bu arkadaşlar Kimlerle görüştüler? 

Değerli arkadaşlarım, 
Eğer kalbinizle ilgili öğrenmek istediğiniz konular varsa “kalp ve damar hastalıkları uzmanına danışırsınız zira kalbinizin gerçek profesyoneli ve uzmanı o branştır”
Bana bu konuda duymak istediklerimi söylesinler diye bir başka branşla yürürseniz,
Ölümünüz kaçınılmazdır!
Yok eğer siz turizm mesleğinin gerçek uzmanları olan profesyonellerin projenin aksayabilecek yönlerine dikkat çekebileceklerinden korkuyor ve bize bizim duymak istediklerimizi söyleyenler yeterli diyorsanız,
Yapacak bir şey yok…
Şimdi bu profesyonel ajansın projesine ortak olmuş kamu bölümü yöneticilerinin en azından başlarını ellerinin arasına alıp 
Biz ne yaptık?
Biz kimlerin etki ve baskısı ile bu önemli kurumu dikkate almadık ve almıyoruz!
Demeyecekler mi?
Yoksa bu Ulusal mecralarda sürekli görüş ve önerilerine yer verilen “BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği” hiçbir zaman ve hiçbir kişi ve kuruma karşılık eyyam yapmadan turizm politikaları ürettiği ve doğruları anlatmaya çalışması mı rahatsızlık veriyor ki Bodrum turizm politikalarına yön verilecek eylemlerin içerisinde yok!
Serzenişlerimiz dışlanmış olmak değil,
Bodrum turizminin geleceğidir…

Sevgilerimle,