BİRGÜN HEPİMİZİN İHTİYACI OLABİLİR, DUYARLI OLALIM!

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu...

BİRGÜN HEPİMİZİN İHTİYACI OLABİLİR, DUYARLI OLALIM!
Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi Ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biri.

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında vatandaşların konuya olan duyarlılıklarını arttırmak amacıyla "organ bağış haftası" olarak kutlanıyor. Organ Bağış Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Oğuz Şahin organ bağışının önemini vurgulayarak, hafta içerisinde yapılacak etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi;

"Halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için 3-9 Kasın tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle organ bağışı haftasını değerlendiriyoruz. Ülkemizde, son evrede organ yetmezliği olan bir çok hastamız var. Yine biliyoruz ki ülkemizde bu nakilleri başarıyla yapan uzman cerrahlarımız mevcut. O yüzden biz bu tür hastalarımıza şifa verebilmek amacıyla şimdikinden daha fazla kişinin organlarını bağışlamasını temenni ediyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Her geçen gün halkımızın duyarlılığı sayesinde organ bağışı sayımızda artış oluyor. Tabi buda bizim açımızdan sevindirici. Bunun giderek artacağını ümit ediyorum" dedi.

Öte yandan, Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi verilerine göre toplam organ bağış sayısı 11 bin 264 olarak belirlendi. Bu istatistiklere göre Muğla, İstanbul ve İzmir illerinden sonra 3. sırada yer alıyor. Bağış sayısı nüfusuna oranladığında ise Muğla Türkiye'de 1. sırada yer alıyor.