Birlikte Yaşam Eğitimleri Verildi

Bodrum’da çocukların sokaktaki hayvanlarla uyum içinde yaşamasını amaçlandığı "Birlikte Yaşam" eğitimlerinin sonuncusu Saliha Veysel Oktay Ortaokulu’nda verildi.

Birlikte Yaşam Eğitimleri Verildi

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu tarafından çocukların sokaktaki hayvanlarla uyum içinde yaşaması amacıyla verilen eğitimlerin sonuncusu Kızılağaç mahallesindeki Saliha Veysel Oktay İlköğretim Okulunda verildi.

Çalışma grubu gönüllüsü Tulu Ülgen tarafından 3 grup halinde verilen eğitimlerin önümüzdeki eğitim öğretim dönemlerinde devam edeceği bildirildi. 

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her türlü konuda eğitimin sağlam temellere oturabilmesi için, eğitime küçük yaşlarda başlamak gerekir. Hayvanlarla pozitif iletişim kuran çocuklar ruhsal, bedensel ve sosyal olarak daha sağlıklı gelişim gösteriyor. Ancak maalesef bir süredir bilimsel gerçeklerden uzak manipülatif haber ve yayınlar sebebi ile hayvanlar hedef gösteriliyor, insanlara kasıtlı olarak hayvanlarla ilgili yanlış bilgi veriliyor. Bu anlamda, sosyal duyarlılığın artması, insanların doğru bilgi ile donatılmaları, hayvanlarla sokakta ve diğer sosyal alanlarda ilk tanıştıklarında nasıl davranmaları gerektiği, hayvanların psikolojik ve fiziksel acı çeken canlılar olarak aslında birçok anlamda insanlarla olan benzerlikleri ve onlarla empati kurma yeteneği geliştirebilmeleri için "eğitim" çok önemli ve gerekli. 

Uzun zaman önce Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmelerimizi tamamlayarak, çocuklar ve yetişkinler için çeşitli bilgilendirme toplantıları ve eğitimler yapılması hususunda gerekli izinleri almıştık ve eğitimlere başladık. Okullar kapanırken dönemin son okul eğitimi de bugün Saliha Veysel Oktay İlköğretim Okulu öğrencilerine üç grup halinde Gönüllümüz Tulu Ülgen tarafından verildi. 

Çocukların yoğun ilgi gösterdiği eğitimde interaktif olarak hayvanların yaşam hakları ve onlarla sosyal hayatta nasıl uyum içinde yaşayabileceğimize ilişkin bilgi paylaşımı yapıldı. Saliha Veysel Oktay İlköğretim Okulu Müdür ve Müdür Yardımcılarına, Okul Aile Birliği Üyelerine, değerli velilerine, Öğretmenlerine ve en çok da sevgili Öğrencilerine ilgi ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Eğitimin sonunda Sevgili Tulu Ülgen'e hayvanlara her zaman nazik davranacaklarına dair verdikleri sözleri tutacaklarından eminiz.”