BİTEZ BELEDİYESİ'NDEN SAHTE TRT'Cİ AÇIKLAMASI

Bitez Belediye Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylar ve akabinde...

BİTEZ BELEDİYESİ'NDEN SAHTE TRT'Cİ AÇIKLAMASI
Bitez Belediye Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylar ve akabinde yayımlanan bazı haberler ile ilgili bir açıklama yayımlandı. Yapılan yazılı açıklamada, Bitez belediyesinin kendini TRT Programcısı olarak tanıtan kişiler tatarfından dolandırıldığı iddiaları reddedilerek şu şekilde yanıt verildi, işte Bitez Belediye Başkanlığı açıklamasının tam metni;

"30.03.2011 tarihinde çeşitli gazete ve internet sitelerinde yer alan bazı haberlerde sahte TRT muhabirleri tarafından belediyemizin dolandırıldığı iddia edilmiştir. Konuyla ilgili haberlerin içeriğinde 'Gözaltına alınan üç zanlının Bitez, Mumcular ile Turgutreis Belediyeleri ile çok sayıda vatandaşı bu yöntemle dolandırdıkları ortaya çıktı. Zanlıların belde tanıtımı için belediyelerden 1 ile 10 bin TL, mekan tanıtımı için esnaftan ise 500 ile 1500 TL arasında para topladıkları ileri sürüldü.' ibareleri yer almaktadır. Oysa ki; bu bilgi tamamen gerçek dışı olup, kamuoyunu tek taraflı etkilemeye yönelik iddia ve beyan olduğundan Kurumumuzu, Başkanımızı ve çalışanlarını rencide edecek şekilde yayınlandığından, yayında yer alan iddialar ile ilgili olarak Basın Kanunu'nun 14.maddesi ve ilgili yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde gereğinin yapılması için tekzip yazıları gönderilmiştir.

OLAYIN ASLI ŞÖYLEDİR:

21.03.2011 tarihinde Bitez Belediyesine ait telefona isminin Osman Öztürk olduğunu söyleyen bir vatandaş telefon etmiş olup kendisi Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez ile TRT adına Bitez Beldesinde yapacakları bir program çekimi hakkında görüşmek istediğini bildirmiştir. Belediye Başkanı sekreteri konuyu Basın Yayın Halkla İlişkiler Servisi sorumlusu Mehmet Doğukan Keklik'e Başkan talimatıyla iletmiştir. Osman Öztürk isimli şahsı telefonla arayan Bitez Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Sorumlusu Mehmet Doğukan Keklik yapmış olduğu görüşmede kendilerini TRT çalışanı olarak tanıtan ve beldede yapılacak program için Bitez'e doğru Milas ilçesinden hareket ettiklerini söyleyen şahıslardan program ve yayınlanacağı kanal bilgilerini sormuş olup, Osman Öztürk isimli vatandaş TRT Anadolu kanalında Pazar günleri saat 10.00 - 11.00 arasında yayınlanan YILDIZI PARLAYAN isimli program çekimi yapmak için geleceklerini bildirmiştir. TRT ile önceki dönemde yapılan çalışmalara istinaden kişilerden şüphelenilmiştir. Telefon görüşmesinin ardından TRT ile iletişime geçilip program hakkında teyit bilgisi istenmiş olup böyle bir programın olmadığı anlaşılmıştır.

22.03.2011 Salı günü kendilerini TRT çalışanı olarak tanıtan 3 şahıs Bitez Belediyesi gelerek belde halkı ile röportaj yaptıklarını, belediye başkanı ile de röportaj yapmak istediklerini bu programın TRT Anadolu kanalında yayınlanacağını yapılan harcamalar için belediyemizden maddi yardım talep ettiklerini bildirmişlerdir. Kendilerine hiçbir şekilde yardım yapılmayacağı, belediye başkanı ile görüştürülmeyecekleri bildirilip belediyeden uzaklaştırılmışlardır.

Şahısların ayrılmasının ardından TRT Anadolu kanalı sorumlusu aranarak tekrar kişiler hakkında bilgi verilmiş, haklarında gerekli işlemin başlatılması arz edilmiştir.

28.03.2011 tarihinde konu ile ilgili Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğünden gelen çağrı üzerine yakalanan şahıslarla ilgili ifade verip şikâyetçi olunmuştur.Kamuoyuna duyurulur." denildi.