BİYOKAÇAKÇILIKLA MÜCADELE ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, "Bitki ve hayvanlarda...

BİYOKAÇAKÇILIKLA MÜCADELE ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, "Bitki ve hayvanlarda o kadar kıymetli unsular var ki, bugün bir kozmetik sanayide kullanılan üretilen bir gen milyonlarca dolarla ifade edilen bir gelire sahip. Ama bu biz farkında olmadan yurt dışına kaçırılabiliyor" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğünce Bodrum ilçesinde, Biyokaçakçılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi.

Bodrum Yelken Kulüpte düzenlenen çalıştaya, 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Koç ile konusunda uzman kişiler ve jandarma ekipleri katıldı.

Toplantıda konuşan Rahmi Bayrak, kaçakçılık denilince sadece silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ve insan kaçakçılığının bilindiğini söyledi.

İnsanların çokta farkında olmadığı Biyokaçakçılık konusu olduğunu ifade eden Bayrak, "Bir bitkide, mantarda veya bir canlıda, bilemediğimiz ama dünyada birçok gelişmiş ülkede test edilmiş çok kıymetli unsurları bulunan canlılar ülkemizde yetişiyor ancak biz bunların farkında olamayabiliyoruz" dedi.

Bitki ve hayvanlarda çok kıymetli unsular olduğunu anlatan Bölge Müdürü Bayrak, şöyle konuştu:

"Bugün bir kozmetik sanayide kullanılan üretilen bir gen, milyonlarca dolarla ifade edilen bir gelire sahip. Ama bu biz farkında olmadan yurt dışına kaçırılabiliyor. Zaman zaman basında da gündeme geliyor. Kaçakçılar yakalanınca da haber oluyor. Bunlar bizim değerlerimiz. Bunlar kaçırılınca ne mi oluyor. Gittiği ülkede bilimsel araştırmalarda konu oluyorlar. Ve o ülkede onlar patent elde edilip, çok büyük ekonomik çıktılara kaynak sağlıyorlar. Biz kendi kaynaklarımızı neden kullanmayalım. O halde bunun birinci şartı, bu değerlerimizin farkında olmamız gerekiyor. Bir şeyi korumak için önce tanımak gerekiyor."

Bayrak, 2016 yılında Muğla ve İzmir'de envanter çalışmaları yapacaklarını da kaydetti.

Bu envanterlerle Muğla'da kıymetli kıymetsiz bütün canlıları ortaya koyacaklarını belirten Bayrak, "Bunları kayıt altına alıyoruz ve bir envanter halinde bunları tüm kullanıcılara açmış oluyoruz. Bunlar bilindiği taktirde, peşinden de bunların korunmasıyla ilgili tedbirleri geliştiriyoruz" diye konuştu.

Çalıştayda ayrıca Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Koç, Uzman Dr. Olcay Ceylan, Yrd. Doç .Dr. Hakan Allı da, Biyokaçakçılıkla Etkin Mücadele, Paydaşlar Arası İşbirliğini Sağlamak ve Geliştirme konularında birer konuşma yaptı.