Bodrum Amerikan Hastanesi İçin Açılış Töreni

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında hizmetlerini sürdüren Amerikan Hastanesi, 100 yıla yakın deneyimini ilk kez İstanbul dışına taşıdı. 

Bodrum Amerikan Hastanesi İçin Açılış Töreni

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında hizmetlerini sürdüren Amerikan Hastanesi, 100 yıla yakın deneyimini ilk kez İstanbul dışına taşıdı. 

1997 yılından bu yana Bodrum'da faaliyet gösteren Özel Bodrum Hastanesi’ni devralan Amerikan Hastanesi, satın alma ve yenileme çalışmaları kapsamında yaklaşık 150 milyon TL’lik yatırımla Bodrum Amerikan Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Hastanenin yenileme çalışmaları da sağlık sektörüne bir ilki beraberinde getirdi. Restorasyon çalışmaları sırasında hastanenin otopark bölümündeki kazılar sırasında ortaya çıkan tarihi eserleri koruma altına alarak yerinde sergileyen hastane, bir ilke imza atarak sektöre ‘Müze Hastane’ unvanını da kazandırdı.

24 poliklinik, 53 hasta, 8 yoğun bakım yatağı (yenidoğan ve genel yoğun bakım), 3 ameliyathane, kalp damar cerrahisi, anjiyo, kemoterapi ve medikal onkoloji tedavi ünitesi ile hizmet verecek olan Bodrum Amerikan Hastanesi’nde toplam 21 sağlık birimi yer alacak. 

Bodrum Amerikan Hastanesi’nin açılış törenine aralarında Muğla Valisi Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, Koç Holding Şeref Başkanı ve Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Yıldırım Koç, Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Vehbi Koç Vakfı (VKV) Genel Müdürü Erdal Yıldırım, VKV Sağlık Kuruluşları Genel Müdürü Dr. Erhan Bulutcu, Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit'in de olduğu çok sayıda davetli katıldı.

RAHMİ M. KOÇ: “HASTANEMİZ HEM EGE BÖLGESİ’NDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZ, HEM DE ULUSLARARASI HASTALAR İÇİN ÇEKİM MERKEZİ OLACAK”

Açılış töreninde konuşan Koç Holding Şeref Başkanı ve Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç şunları söyledi: 

“Türkiye’nin en güzide yerlerinden olan Bodrum, İstanbulluların yaz ve kış aylarında da yaşamayı tercih ettiği bir yer haline geldi. Geçmişte Bodrum’da yaşayanların yaş ortalaması 50 civarındayken, bugün genç nesil de Bodrum’a yerleşmeyi tercih ediyor. Okullar açılıyor, ticaret merkezlerinin İstanbul’u aratmayacak şekilde sayıları artıyor, hastaneler gelişiyor. Uzun zamandır Amerikan Hastanesi’ne tedavi için gelen hastalarımızdan yoğun talepler almaya başlamıştık. Beni arayarak, “Neden Bodrum’da değilsiniz?” “Başımıza bir iş gelince, İstanbul’u arıyoruz” şeklinde bildirimde bulunuyorlardı. Bu talepleri 3 yıl önce hastane yönetimimiz ile paylaştım. Yaklaşık 1,5 yıl sonra sıfırdan hastane yapmak yerine, Bodrum’un kalbinde, Bodrum halkının da benimsediği bir hastaneyi satın almayı tercih ettik. 20 yıllık geçmişi olan Özel Bodrum Hastanesi’ni tüm alt yapısını yenileyerek yeniden inşa ettik. İnşa sırasında Geç Roma Dönemi’ne ait çok güzel mozaikler çıkınca, planlar değişti. Böylece belki de dünyanın ilk müze konseptli hastanesi ortaya çıktı. Böyle faydalı bir işte vizyonumuza ortak olan ve bize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bodrum Amerikan Hastanesi, İstanbul Amerikan Hastanesi’nin sadece fiziksel ve teknik altyapısına benzemekle kalmayacak, hasta bakım kalitesi ve standartlarını da Bodrum’a taşıyacak. Yüksek teknoloji ile Bodrum’un hak ettiği şekilde, sadece tatil için gelen turistler değil, hem Ege Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımız, hem de uluslararası hastalar için çekim merkezi olacaktır.”

DR. ERHAN BULUTCU: “BODRUM’UN SAĞLIKTAKİ ADRESİ OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

100 yıla yakın deneyimi Bodrum’a taşıdıklarını belirten Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları Genel Müdürü Dr. Erhan Bulutcu ise şöyle konuştu;

“Güncel tıbbi yaklaşımları etik ve güvenilir bir ortamda sunma misyonunu benimseyen Amerikan Hastanesi olarak akademik değerlere önem veren uzman kadromuz ve yetkin çalışanlarımızla sağlık hizmetimizi sürekli geliştiriyoruz. Bu misyonumuz kapsamında da yatırımlarımızı ilk kez şehir dışına taşıdık. Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rahmi M. Koç’un vizyonu ile hastalarımızdan gelen talepler Bodrum’u tercih etmemizdeki en önemli unsur oldu. Yaz aylarında oldukça ilgi gören Bodrum son yıllarda Türkiye’nin dört bir yanından yerleşim merkezi haline gelmeye başladı. Buradan hareketle 1997 yılından bu yana Bodrumluların sağlık ihtiyaçlarını karşılayan Özel Bodrum Hastanesi’ni satın alma ve yenileme çalışmaları dahil olmak üzere yaklaşık 150 milyon TL’lik yatırım ile devraldık. Bodrum Amerikan Hastanesi olarak, yenilenen odalarımız ve deneyimli doktor kadromuzla Bodrum’un sağlıktaki adresi olmayı sürdüreceğiz. Hedefimiz; Ege Bölgesi’nin sağlıkta mükemmellik ve ustalık merkezi konumuna gelmek. Hastanemiz sağlık sektöründe olduğu kadar kültür sanat alanında da önemli bir katkı sağladı” dedi.

DR. ERHAN BULUTCU: “BODRUM AMERİKAN HASTANESİ OLARAK BODRUM’UN EN MERAK EDİLEN CEVHERİNİN PERDESİNİ ARALADIK”

Hastanenin iyileştirme ve yenileme çalışmaları sırasında ‘Geç Roma Dönemi’ne ait ortaya çıkan tarihi eserlerin Bodrum Amerikan Hastanesi’ne ‘Müze Hastane’ özelliği kazandırdığına dikkat çeken Bulutçu, sözlerine şöyle devam etti;

“Yenileme ve iyileştirme çalışmaları sırasında önemli tarihe ışık tutacak önemli bir tarihi eser ile karşılaştık. Başta Anıtlar Kurulu olmak üzere alınan tüm idari izinlerle arkeolojik kazılar başladı. Ortaya çıkan eserlerin önemli bir bölümünün, kurtarma kazısı sonrasında yerinde korunması uygun görüldü. Zemin seviyesinin altında üzeri camla kapatılarak altı ayrı havuz şeklinde düzenlenen sergi alanında ‘Geç Roma Dönemi’ne ait (M.S. 400-500 yy.) duvar kalıntıları ile birlikte ortaya çıkarılan taban mozaikleri, restorasyon çalışması sonrasında hastanemiz bünyesinde sergilenmek üzere hazırlandı. Mimari açıdan değerlendirildiğinde Bodrum Amerikan Hastanesi’ndeki arkeolojik kazılarda ‘Geç Roma Dönemi’ne ait ortaya çıkan eserlerin irili ufaklı oluşan büyük bir villa yapısı olduğu düşünülüyor. Bodrum Amerikan Hastanesi olarak Bodrum’un en merak edilen cevherinin perdesini araladık. Hastanemiz sağlık sektörü kadar kültür sanat alanında da önemli bir katkı sağlayacak. Dolayısıyla sadece hastalarımızı değil, koruma altına alarak sergilediğimiz ‘Geç Roma Dönemi’ne ait tarihi kalıntılarla da sanatseverleri ağırlayacak.”

Açılışta Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a ise yoğun ilgi vardı. Vatandaşlar Ali Koç’la fotoğraf çektirebilmek için adeta birbirleriye yarıştı.