BODRUM BAYRAM TATİLİNE HAZIR

Bodrumlu turizmciler, Türkiye'nin gözde merkezlerinden biri olan Bodrum'un Kurban...

BODRUM BAYRAM TATİLİNE HAZIR
Bodrumlu turizmciler, Türkiye'nin gözde merkezlerinden biri olan Bodrum'un Kurban Bayramı tatiline hazır olduğunu bildirdi.

Bayram tatilini değerlendirmek isteyen yerli turisti Bodrum'a davet eden turizmciler, tatilcilere gündüzleri su jetiyle deniz turu, yürüyüş parkurlarında trekking yapma ve güneşlenme imkanı sunuyor.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, otellerin Kurban Bayramı tatilinde yerli turistlere ev sahipliği yapacağını söyledi. Bayram tatilini geçirmek için ilçeye geleceklere unutulmaz bir tatil yaşatmak için turizmcilerin seferber olduğunu belirten Kavala, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 100 bin yatak kapasitesine sahip ilçemiz yerli ve yabancı çok sayıda turistin uğrak noktası. Turizm sezonu Kurban Bayramı tatiliyle birlikte biraz daha uzadı. Birçok otel sahibi bu tatil dolayısıyla otelini kapatmadı. Yeni düzenlemeler yaparak yerli turisti beklemeye başladı" dedi.

İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya, Yunanistan, İran, Rusya gibi ülkelerden binlerce turisti ağırlayan Bodrum'da turizm sezonun Kurban Bayramı tatili sonrası sona ereceğini ifade eden Kavala şunları kaydetti:

"Tatil için bölgeye gelenler Bodrum Kalesi'ni, bir dönem buğday öğütmek için kullanılan tarihi yel değirmenlerinin bulunduğu bölgeyi ve birbirinden güzel koyları gezme imkanı bulacak. Tatil boyunca yöresel lezzetlerle süslenmiş sofralarda ağırlanacak tatilciler, deniz ürünlerinden zeytinyağlı yemeklere, yöreye özgü otlardan hamur işlerine kadar farklı birçok yemeği tatma imkanı bulacak. Bu güzellikleri yaşamak istiyorsanız otel ve pansiyonlarında yerlerinizi ayırtmanızda fayda var. Ailenizle birlikte deniz manzaralı, balkonlu, teraslı otel odalarında unutamayacağınız bir bayram geçirmek için acele edin" dedi.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise "Bodrum'da turizm sezonunun iyi geçtiğini söyleyebilmemiz için tek şart var, o da turizm sezonunun uzatılması" dedi.

Son 15 yılda turizm sezonunun Bodrum'da her yıl biraz daha kısaldığını ifade eden Karcılıoğlu, "15 yıl önce 4,5-5 yıl turizm yaparken şimdi 45-50 günlere düşmüş. Böyle bir ortamda turizmin iyi gittiğini söylemek mümkün mü. Turizm yapmış olmak için yapıyoruz" diye konuştu.

Geçen yıl Ağustos ayı ile bu seneki Ağustos ayı arasındaki otellerdeki doluluk oranlarının düştüğünü belirten Karcılıoğlu, şöyle konuştu:

"Otel yetkilileri bunları söylüyor haykırıyorlar. Bakanlık yetkilileri turist sayısının arttığını söylüyor. Artış vardır, artış Güney Doğu'daki Suriye sınırındaki çadır kentlere gelen Suriyeliler var. Bunlarda bir problem yok. Yetkililer herhalde sayın bakan bu yüzde 7'lik artışı bu şekilde görüyor. Bunu bir turizm girdisi olarak düşünüyor. Bununda yanlış olduğunu buradan belirtiyorum" dedi.

Bodrum'da turizm sezonunun bitişiyle kurban bayramı arasının yakın olduğu yıllarda ekstra bir beklentileri olmadığını anlatan Karcılıoğlu, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki günlerde bayram başlıyor. Bugün itibariyle otellerde rezervasyon oranları çok düşük seyrediyor. Belki Kurbanın birinci gününden sonra yakın illerden bir akın bekliyoruz. Çünkü Bodrum'da havalar çok güzel. İnşallah olur. Otellerimizin bir bölümü kurban bayramını beklediği için kapatmadılar. Yoksa çoktan kapatacaklardı. O arkadaşlarımızın en azından bu beklentileri karşılanabilir inşallah diyorum. Bu yakın illerden geleceklerle belki biraz hareket olabileceğini düşünüyorum" dedi.