Bodrum Cup Heyecanı Yaklaşıyor

Bu yıl 31’incisi gerçekleştirilecek American Hospital The Bodrum Cup’a sayılı günler kala, bir basın toplantısı düzenlendi. 

Bodrum Cup Heyecanı Yaklaşıyor

Bu yıl 31’incisi gerçekleştirilecek American Hospital The Bodrum Cup’a sayılı günler kala, bir basın toplantısı düzenlendi. 

Her yıl Türkiye’nin tanıtımında önemli rol üstlenen American Hospital The Bodrum Cup için geri sayım başladı. Yalıkavak Marina’nın ana sponsorluğunda düzenlenen The Bodrum Cup 21-26 Ekim tarihlerinde deniz meraklılarını nefes kesen yarışlar ve çeşitli etkinlikleriyle Bodrum’da bir araya getirecek. The Bodrum Cup’ın bu yılki kazananı, dünyaca ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın Sonsuz Sütun eserinden esinlenerek yapılan, etkinliğin bugüne kadarki en anlamlı ödülüne sahip olacak. 

Her yıl yerli ve yabancı binlerce deniz meraklısını ekim ayında Bodrum’da bir araya getiren The Bodrum Cup’ın bu yılki programı belli oldu. Yalıkavak Marina’nın ana sponsorluğunda 31.’si düzenlenen The Bodrum Cup’ta 5 yarış etabıve çeşitli etkinlikler, 180’den fazla tekneyi, 1.500’den fazla denizciyi ve 10.000’in üzerinde katılımcıyı bekliyor.

American Hospital The Bodrum Cup, bu yıl kazananına anlamlı bir ödül takdim edecek. Yarışların birincisi, Anıtkabir’in ve İsveç Parlamentosu’nun rölyeflerini yapan, dünyaca ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın Sonsuz Sütun adlı eserinden esinlenerek yapılan ödülün sahibi olacak.

Bu yılki programda yarışların yanı sıra bölgenin en lezzetli yemek yarışması Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması da yer alıyor. 24 Ekim Perşembe günü, Metro Etabı’nın ardından düzenlenecek olan yarışmada, uzun yıllardan bu yana Mavi Yolculuk seferlerine çıkan denizcilerin keşfettiği benzersiz lezzetlerin gizli tarifleri açığa çıkacak.

Bu yıl dünyaca ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın eserleri, 1905’te İsveç’te yapılan 114 yıllık gemisi Hulda’nın içinde ilk defa Bodrum’da sergilenecek. Bu yüzen sergi, 10.00-20.00 saatleri arasında halka açık ve ücretsiz olacak. Ayrıca Hulda, The Bodrum Cup’ın gittiği tüm yerlere teknelerle birlikte hareket ederek sanat esintisini tüm Bodrum’da estirecek. Hulda, serginin yanı sıra 22 Ekim 2019 Salı günü gerçekleşecek olan Mimar Nevzat Sayın söyleşisi gibi farklı etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

The Bodrum Cup, her yıl olduğu gibi sosyal sorumluluk çalışmalarına da devam ediyor. Bodrum Sağlık Vakfı Begonvil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören çocukların bayrak boyama etkinliğinde çocukların boyadıkları bayraklar yarış sırasında yatlara asılıyor ve yarış boyunca yatlarda dalgalandırılıyor. Öğrenciler aynı zamanda etkinlikte misafir edilerek yarış deneyimini yaşıyor. 

Organizasyona sayılı günler kala Bodrum Amerikan Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“30 yıl boyunca sürdürdüğümüz bir anlayış var: The Bodrum Cup, bir yelken yarışından çok daha fazlası. Bodrumlu gençler olarak çıktığımız bu yolda çok anlamlı destekler aldık. The Bodrum Cup, bu destekler sayesinde sadece bu ülkenin değil, Avrupa’nın en büyük yelken yarışı olmak üzere yola çıktı. Geçen yıl The Bodrum Cup tam 53 milyon kişiye ulaştı. Her geçen yıl The Bodrum Cup’ın kapsama alanını genişletmeye ve katılımcı sayısını artırmaya devam ediyoruz. Her sene yelkenli ve yabancı katılım oranımız artıyor. Bu sene de 180’den fazla yat, 1.500’den fazla denizci ve 10.000’in üzerinde katılımcının bizlerle birlikte The Bodrum Cup ruhunu tüm dünyaya yaymasını hedefliyoruz. The Bodrum Cup, tüm bu süre boyunca kök salmış bir etkinlik haline geldi. Bu yıl, The Bodrum Cup’ın kazananını çok özel bir sürpriz bekliyor. Organizasyonumuzun bu yılki birincisine, İlhan Koman’ın Sonsuz Sütun adlı eserinden esinlenerek yaptırdığımız ödülü takdim edeceğiz. Bu yıl dünyanın en büyük sevgi çemberini Kissebükü’nde tekrar yapmak istiyoruz.Kissebükü koyu, binlerce yıllık bir tarihin güzelliklerini ve sırlarını içerisinde barındırıyor. Biz de The Bodrum Cup’ta ülkemizin bu eşsiz güzelliğine dikkat çekmek ve onu tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras da “The Bodrum Cup ailesi olarak, bizler de başka bir platformda 31 yıldır mücadele veriyoruz. Yatçılık ve deniz sektörünü ülkemizin hak ettiği seviyeye çıkarmak, denizlerimizi ve koylarımızı korumak için çaba sarf ediyoruz. Bizler milli bir görev aşkıyla bu organizasyonu yapıyoruz. The Bodrum Cup ile yeni neslin denizciliği sevmesine ve eğitimine bu organizasyonumuzla katkı sağlıyoruz. Sanat ve The Bodrum Cup birbirlerine çok yakışıyor. İlerleyen zamanlarda sanatçılarımızı The Bodrum Cup ailesiyle daha sık buluşturacağız” dedi.

Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Yusuf Babayiğit ise görüşlerini şu şekilde dile getirdi: 

“Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları, sağlık alanındaki hizmet anlayışı ile spor, kültür-sanat ve eğitim alanlarına katkı sağlamaktadır. Sporun da iyileştirme üzerindeki etki ve öneminin bilincinden hareketle ülkemizin sportif başarı potansiyelinin ortaya çıkarılması için üzerimize düşen görevler olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl Amerikan Hastanesi yelken sporuna destek vererek The Bodrum Cup’ın isim sponsorluğunu üstlendi. The Bodrum Cup ve Amerikan Hastanesi’nin buluşması güçlü bir sinerji yarattı. Bodrum Amerikan Hastanesi olarak biz de bu etkinliğin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Yalıkavak Marina Direktörü Deniz Akaltan, “Dünyanın en iyi süperyat marinası olarak, bölgemizin en önemli denizcilik organizasyonlarından biri olan The Bodrum Cup'ın ana sponsoru olmaktan ve The Bodrum Cup yarışmacılarını ve teknelerini marinamızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Mavi yolculuğun başladığı ve dünyanın en güzel yatçılık destinasyonları arasında gösterilen muhteşem kıyılarımızda 31. kez düzenlenecek ve marinamızda tamamlanacak olan bu heyecan dolu etkinlik ile Bodrum’un ve özellikle Yalıkavak Marina’nın sadece yaz sezonunda değil, kış sezonunda da tercih edilen lokasyonlardan biri olduğunu görmek mutluluk verici. The Bodrum Cup katılımcılarına ve konuklarına unutulmaz bir deneyim yaşatmak için hazırız” diyerek yaklaşan yarış için heyecanını dile getirdi.

Türkiye’nin tanıtımında önemli rol üstlenen Akdeniz’in en büyük deniz festivali The Bodrum Cup’a, sponsor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Hapimag Sea Garden Resort Genel Müdürü Kerem Demirkol, “Bundan tam 25 yıl önce kapılarını açan, Ege Bölgesi’nde en büyük kapasiteye sahip olan tesisimiz; her zaman spor, kültür-sanat ve gastronomi alanında etkinliklere ev sahipliği yapıyor ve destek veriyor. Bunu bir toplumsal sorumluluk olarak görüyor ve çok önemsiyoruz. Geleneksel hale gelen Lezzet Günleri festivalimiz, Hasat Günleri etkinliğimiz, desteklediğimiz Tarihi Batı Anadolu Ralli’si, İsviçre Günleri, Bodrum Türk Filmleri Festivali dahil birçok etkinliğimiz ile konuklarımıza da unutamayacakları deneyimler yaşatmayı önemsiyoruz. Önümüzde ev sahipliği yapacağımız Uluslararası Aquamasters Yüzme Şampiyonası var. Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “The Bodrum Cup, Türkiye’nin kıyılarının yatçılığa ve yelken kullanıma uygun olduğunu gösteren bir etkinlik. Yat turizmine ve üretimine katkıda bulunan, Charter yatlarında yelken kullanılmasını sağlayan bir sosyal sorumluluk projesidir. Sanatın, müziğin ve söyleşilerin buluşma noktasıdır. The Bodrum Cup sayesinde guletler yelken yapamaz tabusu yıkıldı. Bölgedeki yat üretim teknolojisi dünya ile entegre hale geldi. Tersanede mühendisler çalıştırılmaya başlandı. Bodrum Cup içinde barındırdığı, hem ticaret, kültür, denizcilik, doğa, insan ve çevre öğeleriyle sürdürülebilir bir etkinlik haline geldi. Bodrum’u tüm dünyaya onurla ve gururla tanıtıyor ve bize bu gururu yaşatıyorlar. Biz de gittiğimiz her yerde bizim The Bodrum Cup’ımız var diyoruz."

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Terminaller Otoparklar Şube Müdürü Atilla Küçükala, Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan da düzenlenen basın toplantısında birer konuşma yaptı. 

The Bodrum Cup’ın bu seneki programı ise şu şekilde;

•21 Ekim 2019 Pazartesi: Bilgilendirme Toplantısı ve Kampana Töreni
•22-26 Ekim 2019: İlhan Koman Yüzen Sergi
•22 Ekim 2019 Salı: Bodrum – Bodrum rotasında gerçekleşecek Amerikan Hastanesi “İz Bırakanlar: Yusuf Çolak, Murat Dedeman, Ria Van Den Brink” Etabı, Nevzat Sayın ile İlhan Koman söyleşisi ve C. Canan Küçükeren İmza Günü
•23 Ekim 2019 Çarşamba: Bodrum – Kissebükü rotasında gerçekleşecek Anadolu Sigorta Etabı
•24 Ekim 2019 Perşembe:Kissebükü – Kissebükü rotasında gerçekleşecek Metro Etabı ve Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması
•25 Ekim 2019 Cuma:Kissebükü – Gümüşlük rotasında gerçekleşecek Opet Etabı
•26 Ekim Cumartesi: Gümüşlük – Yalıkavak Marina rotasında gerçekleşecek Yalıkavak Marina Etabı