BODRUM DANS FESTİVALİ 30 ÜLKEYİ AĞIRLAYACAK

Bodrum Dans Kulübü tarafından 13 yıldır düzenlenen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali”,...

BODRUM DANS FESTİVALİ 30 ÜLKEYİ AĞIRLAYACAK
Bodrum Dans Kulübü tarafından 13 yıldır düzenlenen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali”, 2013 yılında 30 ülkeyi Bodrum’da ağırlamaya hazırlanıyor.

Her yıl sezon başlangıcında giderek artan bir katılımla düzenlenen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” önümüzdeki yıl 22 – 27 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Avrupa’nın en büyük dans festivallerinden bir olan etkinliğin organizatörleri Bodrum’un erken sezonuna hareketlilik katmayı ve Bodrum’da Dans Turizmi sektörü oluşturmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl 12 ülke ile gerçekleşen festivale, 2013 yılında iştirak etmek için başvuruda bulunan ülke sayısı daha şimdiden 30 ülkeye ulaştı. Festivale 3 000 dansçının gelmesi bekleniyor.

2012 yılında UNESCO Logosu alan ve Avrupa Festivaller listesinde en üst sıralara yerleşen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali”ni bu yıl 30 000 kişinin de izlemesi bekleniyor.

Festivale ilk kez katılmak isteyen ülkelerin başında ise bu yıl Ukrayna geliyor. 2013 için Ukrayna’nın 3 farklı şehrinden 6 halk oyunları ekibi ve 5 dans okulunun 300 dansçısı festivale katılmak için başvuruda bulundu.

Ülkeden gelen talep yoğunluğu nedeniyle elemeler için ülkeye bir ziyaret gerçekleştiren Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci, Ukrayna’nın Lviv şehrinde grupların performanslarını izledikten sonra şunları söyledi:

“22-27 Mayıs tarihleri arasında 30 ülkeden 3000 dansçı katılımı ile “Uluslararası Bodrum Dans Festivali”, 2013 yılında da yine Avrupa’nın en büyük dans festivali olarak Bodrum’da gerçekleşecek. Son 4 yıldır elimizde tuttuğumuz bu rekoru her yıl bir üst seviyeye taşıyarak kırılması zor bir seviyeye ulaştırdık. 13 yıl süren istikrarlı çalışmalarımız neticesinde artık Avrupa’da halk oyunları ve dans eğitimi veren on binlerce dans okulu, “Uluslararası Bodrum Dans Festivali”ni biliyor. Bugün ulaştığımız seviye son derece memnun edicidir. Bodrum’da ticaret ile uğraşan ve Uluslararası Bodrum Dans Festivalinin gerçekleşmesi için bizlere destek olan 166 ticari işletmeden aldığımız manevi destek ve 86 basın yayın organında yer alan olumlu haberlerin bu seviyeye ulaşmamızdaki faydası oldukça yüksektir. 2013 yılında gerçekleşecek festivalimizde Avrupa’da bir ilke daha imza atıyoruz ve festivali ilk kez 24 ülke ile birlikte hazırlıyoruz. Nisan ayında Bodrum’da bir araya gelecek ülke temsilcileri 1 ay sürecek hazırlık ve tanıtım çalışmalarının ardından festivaldeki görevlerini tamamlayarak ülkelerine geri döneceklerdir. Bu yönü ile festival; 24 ülke tarafından hazırlanan Avrupa’nın ilk festivali olacak. Uluslararası Bodrum Dans Festivali; tamamı halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilen bir festivaldir. Festivalin hiçbir bölümünde, hiçbir gösteri yarışma veya etkinlikte giriş ücreti alınmaz. Festival için gelen dansçı ve izleyicilerin Bodrum’u tanımaları, Bodrum’a döviz girdisi sağlamaları ve bu şirin beldemizi dünya gündemine taşımaları ilk hedeflerimizdendir. Bu büyüme hızı ile festival; birkaç yıla kadar Brezilya Samba Festivali ile yarışacak boyuta gelecek ve ülke ekonomisine hatırı sayılır bir katkı sağlayacaktır. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Bodrum Belediyesi olmak üzere, festivalin gerçekleşmesinde Bodrum Dans Kulübü’ne maddi ve manevi destek olan tüm kurum ve kuruluşlara, buradan bir kez daha teşekkür ediyorum “ dedi.

22-27 Mayıs 2013 tarihleri, arasında Bodrum’da gerçekleşecek XIV. Uluslararası Bodrum Dans Festivali, 24 ülke basını tarafından uydudan ve internetten de izlenebilecek.