Bodrum Kalesi Ziyarete Açıldı...

2017 yılı Ekim ayından beri ziyarete kapalı olan Bodrum Kalesi’nin ilk etabı ziyarete açıldı. 

Bodrum Kalesi Ziyarete Açıldı...

2017 yılı Ekim ayından beri ziyarete kapalı olan Bodrum Kalesi’nin ilk etabı, 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü'nde düzenlenen törenle ziyarete açıldı. 

Bir buçuk yılı aşkın süre önce restorasyon çalışmalarının başladığı Bodrum Kalesi ziyarete kapatılmıştı. Restorasyon çalışmalarının büyük kısmının tamamlandığı Bodrum Kalesi’nin ilk etabı ziyarete açıldı. Kale ziyaretçileri Yassıada Batıkları Salonu, Bozburun Batığı Depo Sergileme Alanı, Kale Camii, kalenin güney kısmında düzenlenen seyir terasını ve Orta avluda bulunan taş eserler sergilendiği bölgeleri de gezebilecek. 

Açılışa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Ak Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Sualtı Müze Müdürü Tayfun Selçuk, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Muğla Rölöve, Anıtlar Müdürlüğü Müdür Vekili Hafize Bilge Özyer ise, yapılan çalışmalar hakkında protokol üyelerine bilgi verdi. Çalışmaların 3 vardiya halinde 24 saat sürdüğünü ifade etti.
 
Kaleyi gezen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, yetkililerden restorasyon ile ilgili bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan Alparslan Bodrum kalesinin 1’inci etabını açtıklarını ifade ederek “18 Mayıs günü müzeler haftasının ilk gününde büyük anıt eserlerimizden biri olan Bodrum kalemizin açılışını yapmaktayız.  2 yıldır Bodrum kalesi yenileme sürecindeydi. Kalemiz Bodrum’un ve ülkemizin önemli eserlerinden biridir. Bodrum gibi önemli bir turizm merkezinde yer alan kalemizin kapalı olması turizm faaliyetleri açısından ciddi bir eksiklikti. Kalemiz çok önemli bir kale, 60 yıldır müze fonksiyonu görmekte ve tarihin çok eski dönemlerinden bugüne kadar getirilmiş bir eser. Bu eserlerin sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi ve gelecek kuşaklarımıza sağlıklı bir şekilde aktarmamızda son derece önemlidir. Bunun içinde bir yenileme mecburiyeti vardı. Bu yenileme çok doğru ve sağlıklı bir şekilde zamanla yarışarak doğru bir zaman içerisinde bitirilmesi gerekiyordu. Bütün bu düşünce ve anlayışla kalemizin birinci etabını açıyoruz. Artık yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıyoruz. Kale çok büyük bir yapı olduğu için çalışmalarımız devam edecek. Bugün kalenin 1’inci etabını açıyoruz. İnşallah önümüzdeki sene müzeler haftasında 2’inci etabını da bitirmiş oluruz. 2’inci etap açılışında yaparsak kale ve müzenin tamamını açmış olacağız. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine tamamen açılmış olacak” şeklinde konuştu. 

Bakan Yardımcısı Alpaslan ve beraberindekiler, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İçmeler Mevkii’nde yapımı devam eden halk plajını yerinde inceledi.