BODRUM MANDALİNA FESTİVALİ BAŞLADI

Bodrum'da bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Bodrum Mandalina Hasat Festivali renkli görüntülerle...

BODRUM MANDALİNA FESTİVALİ BAŞLADI
Bodrum'da bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Bodrum Mandalina Hasat Festivali renkli görüntülerle başladı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, mandalina bahçelerinin kat karşılığı müteahhitlere verildiğini ileri sürerek, halktan bahçelerinde ekoturizm yapmalarını istedi.

Bitez Mahallesi Köy İçi Mevkiinde iki gün sürecek festival Bodrum Ticaret Odası'nın organizasyonuyla, Bodrum Belediyesi, Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği, Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (BİTAV) ve Bitez Turistik İşletmeler Derneği'nin(BİDER) ile diğer sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle bu yıl 29-30 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleşiyor.

"Bodrum Mandalinası Hasat Festivali" dolayısıyla Bitez Köy İçi mevkii Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapatıldı. Bodrum Mimarisinin hakim olduğu caddede onlarca stant açıldı. Bodrum Manadalinası dışında, mandalinadan yapılan çok sayıda ürün festivale katılanların beğenisine sunuldu. Kendine has aroması ve kokusuyla bilinen Bodrum Mandalinasının önemine dikkat çekmek için düzenlenen festivale Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, siyasi parti ve stk temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ile ilçede tatilde bulunanlar katıldı.

GELENEKSEL HASAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Festival kapsamında mandalina bahçelerinde hasat gerçekleştirildi. Festivalin ilk hasadını Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon gerçekleştirdi. Bahçelerden toplanan mandalinalar geçmişte olduğu gibi deveye yüklenerek taşındı. Deve ile Bitez Köy İçi Mevkiine getirilen mandalinalar burada halka ücretsiz olarak dağıtıldı. Festivale katılanlarda kendi hasatlarını yaparak dalından kopardıkları Bodrum Mandalinalarını bahçe içinde yemenin keyfini yaşadı.

ÇEŞİT ÇEŞİT MANDALİNA ÜRÜNÜ...

Festivalde mandalinadan üretilen lokum, cips, reçel, dolma, profiterol, sabun, mum, hediyelik eşyalar gibi çok sayıda ürün festivale katılanlara tanıtıldı. Mandalina ürünleri dışında ev hanımları yaptıkları keşkek, börek ve tatlıları açtıkları stantlarda sattı. Yılbaşı tatili için Bodrum'da tatile gelenlerinde katıldığı festival alanında sokak sanatçılarını da ilgiyle izlendi.

Festival kapsamında Bitez Köy İçi Mevkiinde bulunan Arap Çavuş Kahvesinde ise çeşitli söyleşiler düzenlendi. Festivalin ilk gününde "Akdeniz Meyve Sineğini Yarımadadan Kovuyoruz" başlıklı söyleşide ilçe atarım müdürlüğü yetkilileri mandalina üreticileriyle fikir alışverişinde bulundu. Festival halk oyunları gösterileri ve yerel sanatçıların performansıyla devam etti.

Festivalin ilk günü Biyez Yalı Mevkiinde akşam 19.00'da düzenlenecek Gülsen Karatoprak konseriyle sona erecek.

Bodrum Mandalina Hasat Festivali kapsamında 30 Aralık Pazar günüde çok sayıda etkinlik düzenlenecek.