Banner ad space:headerSELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-01-29" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-01-29 11:55:19' and `ac`.`end_time` >= '2023-01-29 11:55:19' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=446checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-01-29" and view_hour=11 and campaign_id=446update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1658397

BODRUM MANDALİNASININ GELECEĞİNİ TARTIŞTILAR...

Bodrum Belediyesi tarafından Bodrum Ticaret Odası’nda “Bodrum Mandalinasının Üretimi...

BODRUM MANDALİNASININ GELECEĞİNİ TARTIŞTILAR...
Bodrum Belediyesi tarafından Bodrum Ticaret Odası’nda “Bodrum Mandalinasının Üretimi ve Pazarlanması” konulu bir panel düzenlendi.

“Bodrum Mandalinasının Üretimi ve Pazarlanması” konulu panele geçmiş dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Nureddin Öner, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Filiz Öner, Tarım Gıda Yazarları ve Gazeteciler Derneği’nin (TAGYAD) ve Hasattürk Gazetesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural konuşmacı olarak katıldı. Panele Bodrum Belediye Meclis üyeleri Funda Pekdemir Akçalı, Seval Aktaş, Mustafa Saruhan, Ali Öztürk, Abdülmecit Poyraz, Özden Baysal, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ve Yönetim Kurulu üyeleri, İlçe Tarım Müdürü Muammer Bektaş, Çömlekçi Muhtarı Mustafa Oral ile birlikte az sayıda üretici izledi.

Bodrum’da yaklaşık 2 bin 700 dekar alanda, 10 bin tona yaklaşan Bodrum Mandalinası üretimi yapılıyor ancak pazarlama konusunda oldukça sıkıntı yaşanıyor. "Bodrum Mandalinasının Üretimi ve Pazarlanması” konulu panelde, mandalinanın pazarlanması veya Bodrum’da bir meyvesuyu fabrikasının kurulması yönünde değerlendirmeler yapıldı. panelistlerden Gürol Ergin, Türkiye’nin tarım politikaları üzerinde eleştirilerde bulunarak, çözüm önerilerini sıraladı.

Mandalina ile ilgili bir programa gelmesine karşın, panelde Türkiye’nin genel tarım politikası ile ilgili konuşacağını ifade eden Prof. Dr. Gürol Ergin, mandalina ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı;

“Bodrum Mandalinamız Türkiye’de, belki de dünyada tek. Gerçekten ondaki aroma hiçbir mandalinada yok. Yalnız anladığım kadarı ile bugüne kadar tam olarak tanıtamamışız Bodrum mandalinamızı. Bu bakımdan tabiki önemli olan üretimini yaptığınız bir ürünü ticari olarak değerlendirebilmek, yani satabilmektir. Tanıtımının yapılması gerektiğine inanıyorum. Güzel tanıtıldığı taktirde Bodrum Mandalinasının bugün olduğundan çok daha fazla rağbet göreceğine inanıyorum. Bodrum Mandalinası sadece bir mandalina değil, Bodrum’un kültürü ile birleşmiş bir ürün. Bodrum denildiğinde akla birden bire mandalina geliyor. Bu bakımdan sahip çıkılması gereken eski eser gibi düşünmek lazım. Ayrıca gerçekten kaliteli bir ürün.”

Prof.Ergin panelde mandalina ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerinin ortaya konularak bir sonuca varılmasını ümit ettiğini söyleyerek, Bodrum özelinde tarımsal alanların korunması ile ilgili oldukça önemli şu ifadeleri kullandı;

“Eğer sizin araziniz, ürettiğiniz ürünün getirdiğinden daha fazla getiri sağlıyorsa, üzülerek ifade etmeliyimki; o araziye sahip çıkmak artık çok zordur. O bakımdan önemli olan üretilen ürünün değerini artırmak. Ancak o şekilde o arazilere sahip çıkılabilir. Kişi hem ürettiğinden zevk alacak, hem de para kazanacak. O zaman o araziyi satmaz, kimseye de vermez. Çünkü onunla özdeşleşmiştir, yaşamıdır onun. Ama aksi durumda, zaten kazanamıyorsa, para da getirdiği için arazisini istese de, istemese de elden çıkarır. Zaten birileri de onu kapmak için hazırda bekliyor olacaklardır. O nedenle ürettiğiniz şeyin, sizi çok rahat ettirecek şekilde ilerletmektir. Bunu yapmak lazım, başka türlü sahip çıkılamaz” dedi.

“Bodrum Mandalinasının Üretimi ve Pazarlanması” konulu panele Ziraat Odası olarak destek verdiklerini söyleyen Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi ve Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç ise “Bodrum’da tarımla ilgili bu tür etkinlikleri hergeçen gün artırarak devam ettirmek istiyoruz. Çünkü Bodrum’da tarımın var olduğunu göstermek, doğal ve organik tarım üretiminin öne çıkarmak için çalışmalarımız ve projelerimiz var. Bunları hergeçen gün biraz daha geliştirmek ve tarımı ileri götürmek istiyoruz” dedi.

Melengeç Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile birlikte bir proje üzerinde çalıştıklarını ve bu kapsamda 125 arazide toprak etütlerinin yapılarak, narenciyenin bugünkü durumunun irdelenip, bakımı ve pazarlaması ile ilgili çeşitli eğitim çalışmaları yapılacağını sözlerine ekledi.

İlgi ile izlenen panelin ardından bir sonuç bildirgesi yayınlanarak, özellikle üreticilere üretimden pazarlamaya kadar destek verilmesi gerektiği vurgulandı.