BODRUM RANTA FEDA EDİLİYOR DEDİLER...

Dünya Çevre Günü kapsamında Yalıkavak Mahallesi’nde bir etkinlik gerçekleştirildi....

BODRUM RANTA FEDA EDİLİYOR DEDİLER...
Dünya Çevre Günü kapsamında Yalıkavak Mahallesi’nde bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte kıyılar ve koyların ranta feda edildiği vurgulandı.

Bodrum Çevre Platformu tarafından, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesinin destekleriyle Küdür Yarımadası’nda düzenlenen etkinliğe öğrenciler ve çevreciler katıldı. Etkinlik, CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray, Prof. Dr. Beyza Üstün ve Bodrum Çevre Platformu Sözcüsü Mustafa Duru’nun SİT alanlarının derecelendirmesi, Okluk Koyu’na yapılan Cumhurbaşkanlığı Konutu ve Küdür Yarımadası’nın imara açılacağı iddiaları üzerine yaptıkları konuşmalarla başladı.

Şair Özkan Mert’in şiir dinletisi ile devam eden programda öğrenciler, uçurtma uçurdular, boyamalar yaptılar ve çeşitli oyunlar oynadılar. Etkinliğe katılanlar ellerinde ‘Kıyıların katline, rantına, peşkeş çekilmesine hayır’, ‘Yeşili betona feda etme’, ‘Temiz insan, temiz çevre’ dövizleri taşıdılar.

Atık malzemelerden gübre elde edilmesinin uygulamalı olarak gösterildiği etkinlikte, Bodrum Çevre Platfomu’nun basın açıklaması okundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz sosyal, siyasal ve ekonomik olarak en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. Siyasal iktidar, demokrasi, özgürlükler, laiklik, adalet, eğitim,sağlık, kadın eşitsizliği ve toplumsal yaşamın diğer alanlarında yarattığı tahribatlara ek olarak doğamız, tarihi ve kültürel değerlerimize de büyük zararlar vermiştir. Doğamız, kıyılarımız, koylarımız, plajlarımız, meralarımız, ormanlarımız, zeytinliklerimiz, derelerimiz, tarihi ve kültürel yerlerimiz rant uğruna birer birer yok edilmektedir. Doğanın güzellikleri ve sit alanları ülkenin dört bir yanında kar uğruna yandaşlara peşkeş çekilmektedir. Karadeniz’e HES'ler kurularak dereler, Kazdağları'nda maden için ormanlar, Ege’nin birçok yerinde plansız yer seçimleri ile kurulan RES'ler, Sit alanlarını ve doğayı yok etmektedir.

Sit alanları imara açılarak ülkemizin güzel doğası yok edilmekte, tüm canlıların yaşamında önemli yeri olan ekolojik denge bozulmaktadır. Bütün bu çevre katliamları arasında yaşadığımız yöre olan Bodrum ve Muğla’nın diğer ilçeleri de bulunmaktadır. Bodrum’da Küdür Yarımadası, Kissebükü, Tavşanburnu, Gündoğan Küçükbük başta olmak üzere birçok koy ranta feda edilmektedir.

İstanbul ve Ankara'daki saraylar yetmiyormuş gibi yazlık saray için Türkiye ve Dünyada eşine ender rastlanan Marmaris Okluk Koyu'nda 40 bin ağaç yok edilmiştir. Okluk koyu yok edilme aşamasında, inşaat hızla yol alıyor. Gerişteki mahkemenin yıkım kararı verdiği RES’ler hala yerinde durmaktadır. Mahkemenin vermiş olduğu yıkım kararına uyarak Geriş RES’lerinin yıkılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bodrum'un yıllardır çözülemeyen ve yılda birkaç kez yandığına hepimizin tanık olduğu çöp sorununun bilimsel kriterlere ve doğaya uygun çözülmesi konusunda siyasal iktidarı ve yerel yönetimleri acil göreve davet ediyoruz. Termik santrallerin yol açtığı çevre ve sağlık sorunları denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Yatağan, yeni bir termik santral kabusu ile karşı karşıyadır. Yatağan Termik Santrali, Turgut Nahiyesi ve Çevre köylerde doğayı, zeytinlikleri, tarihi ve yaşamı tehdit etmeye devam etmektedir. Aydın Bozdoğan da tarım arazileri katledilerek jeotermal yapılıyor. Çevre konusunda ülkemizin karnesi zayıftır. Bu konuda yakın zamanda açıklanan verilere göre 180 ülkeden 108. sırada bulunmaktadır.

Biz Çevre Örgütleri, Sivil Toplum Örgütleri, Emek ve Meslek Örgütleri, Siyasi partiler ve oluşumlar; Ülkemizde ve yaşadığımız yerler olan Bodrum ve Muğla’nın diğer ilçelerinde, beldelerinde ve köylerinde doğanın ve SİT alanlarının yağmalanmasına son verin diyoruz. Kıyılar denizler, koylar, plajlar, ormanlar, zeytinler, meralar ve Sit Alanları halkındır satılamaz” denildi.