Bodrum Sezon Hazırlıkları İçin Uygun

Viking Orion isimli 228 metrelik kruvaziyer, 300 mürettebatını almak ve sezon hazırlıklarını yapmak üzere Bodrum’a demirlerken, Bodrum’un bu tip hazırlıklar için uygun olması sebebiyle tercih edildiği bildirildi.

Bodrum Sezon Hazırlıkları İçin Uygun

Norveç bayraklı kruvaziyer gemisi "Viking Orion" sezon hazırlığı için 12 günlüğüne Bodrum'a geldi. Geçen Mart ayında da “Viking Sea” adlı kruvaziyer, personel alımı için ilçeye gelmişti. 

İlçeye 2 yıllık aranın ardından 2 kruvaziyerin birer ay arayla gelmesi olumlu bir gelişme olarak karşılandı. Bodrum’un personel değişimi ve sezon hazırlığı için uygun bir bölge olduğu da ifade edildi. 

Geminin acentası Merhaba Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Uysal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bildiğiniz gibi pandemi koşullarından dolayı kruvaziyer sektörü çok büyük bir durgunluk yaşıyor. Uzun aylardır da böyle bir beklenti içerisindeyiz. Fakat bazı gemiler sezon hazırlıklarını yapmaya başladılar. Bu Bodrum’a bu gemi şirketinin yaptığı ikinci sefer. Bu seferlerde maalesef gemilerde yolcu bulunmuyor. Fakat gemiler, sezon hazırlıklarını tam anlamıyla Bodrum limanında gerçekleştirmeye başladılar. Şu an yakıt ikmali yapılıyor ve pandemi koşullarına uygun bir şekilde 300 personel peyderpey gemiye katılım sağlıyor. Kumanyasını ve diğer isteklerini de yerine getirdikten sonra gemi hazır bir şekilde Bodrum limanından ayrılacak. Bodrum’un hem hava limanının yakın olması, hem de uçak seferlerinin yoğun olması, limanın bu tip işlere uygun olması nedeniyle oldukça uygun oluyor. Umarız en yakın zamanda bu hazırlıkları yapma sebepleri olan yolcuları ile birlikte de limanımıza daha fazla uğrak yapar hale gelecekler. Bu şekildeki operasyonlar genelde planlı olmuyor. Geminin taleplerine isteklerine ve limanın uygunluğu gibi şartlara bağlı. Limanımız uygun olduğu sürece gemilerden bu talepler gelmeye devam ettiği sürece biz bu operasyonu burada yapmaktan mutlu oluyoruz. Çünkü bu işler düzeldiğinde Bodrum limanına fayda sağlayacak bir operasyon” dedi. 

Bu sezonki kruvaziyer turizmi için de konuşan Uysal, “Henüz iptal etmeyen gemilerimiz var. Onların hala umutları var. Pandemi koşullarını gözlemliyor herkes. Umarım en yakın sürede normalleşme süreci tamamlanır ve eski güzel günlerimize döneriz” şeklinde konuştu. 

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Aslında sezon öncesi bir heyecan veriyor. Personelin veya kruvaziyer geminin sezon öncesi hazırlığını dahi Bodrum’da yapması bizim için olumlu bir gelişme. Bodrum biliyorsunuz birçok özelliği var. Doğa güzelliğinin dışında ulaşım olarak da çok kolay. Biliyorsunuz İstanbul’dan sonra Muğla’da 2 tane havalimanı olan bir ilimiz. Türkiye’de 2 tane havalimanı 2 ilimizde var. Bunlardan biri Muğla. Bodrum’da havalimanı gerçekten ulaşımı çok kolay. Dolayısıyla hem denizdeki rüzgarlarımızla, denizdeki havalarla korunaklı bir bölge olması, hem havalimanına yakın olması hem de kruvaziyer limanımızın şehrin içinde olmasından dolayı buraları seçtiklerini düşünüyoruz. Sezon öncesi hem Bodrumumuza bir heyecan oldu hem de umarız iyi bir şekilde sezona hazırlanırlar.”