Bodrum Şiirleri Kitaplaştı

Araştırmacı-yazar Cezmi Çoban’ın 11’inci Bodrum konulu kitabı “100 Şiirde Bodrum” yayınlandı.

Bodrum Şiirleri Kitaplaştı

Bodrumlu araştırmacı yazar Cezmi Çoban, 3 yıllık araştırmanın ardından “100 Şiirde Bodrum” adlı kitabı çıkardı. M.Ö. II. yüzyıl ile 2020 arasında yayınlanmış Bodrum konulu şiirlerin yer aldığı kitap, Yeşilyurt Kitabevi Yayınları’nın üçüncü kitabı olarak İzmir’de yayınlandı. 

Cezmi Çoban, kitapla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Türk Dil Kurumu’nun yayınladığı Türkçe Sözlükte: “Zengin sembollerle, ritimli sözlerle, seslerin uyumlu kullanımıyla ortaya çıkan, hece ve durak bakımından denk ve kendi başına bir bütün olan edebî anlatım biçimi” olarak tanımlanan şiir, hem insanın bireysel dünyasına, hem de topluma açılan bir kapı gibidir. Şairlerin duygu dünyasında şekillenen sözcükler, kimi zaman sevgiliyi kimi zaman da yaşanılan coğrafyayı konu edinir.  Sanatsal ve estetik duyulara hitap eden şiirler, edebiyat dünyasının en sevilen türlerinden biridir. Yerel şairlerin yanı sıra, edebiyat dünyasında tanınan şairlerin Bodrum şiirlerini bir araya getiren kitap, yeni Bodrum şiirlerinin edebiyat dünyasına kazandırılmasını ve Bodrum’da bir ‘Uluslararası Şiir Festivali’nin yapılmasına ön ayak olunmasını hedeflemektedir.”

Cezmi Çoban Kimdir?

1985 yılında dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Muğla ve Bodrum’da sürdürdü. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü dereceyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda Bodrum Yarımadası ve yakın çevresinin yerel kültürü ve değerleri ile sözlü tarihini ele alan bildiriler sundu. Çeşitli gazete, dergi, bülten ve blog sayfalarında ilçe geneline ait araştırma inceleme yazıları yayınlandı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü mezunu olan Çoban, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi (BODKEMA)’nde çalışmakta ve araştırmalarını Bodrum ilçe merkezi ile çevre köy ve mahallelerinde sürdürmektedir.