Bodrum'a E-Sınav Merkezi Geliyor

Güler-Mustafa Kızılağaç İlkokulu'nda kurulumu devam eden e-sınav merkezi, yakında faaliyete geçecek. 

Bodrum'a E-Sınav Merkezi Geliyor

Bodrum İlçe Millî Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz'ın bakanlıkla yaptığı yoğun görüşmelerin ardından ilçeye kazandırılan e-sınav merkezi yakında açılıyor.  Çarşı Mahallesi’nde bulunan Güler-Mustafa Kızılağaç İlkokulu'nda kurulumu devam eden e-sınav merkezi, sevkiyat sürecini ortadan kaldıracak ve maliyeti düşürecek. 

Bodrum İlçe Millî Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz ve Şube Müdürü Mesut Topaloğlu, yapımı bitmek üzere olan e-sınav merkezi'nde incelemelerde bulundu. 

Aslan Korkmaz yaptığı açıklamada bakanlığın, teknolojik değişimi yakalamak için etkili ve kapsamlı çalışmalar yürüttüğünü, bu çalışmalardan birinin de 81 ilde kurulumu devam eden e-Sınav Merkezleri olduğunu belirterek “Bakanlığımız, gelişen teknolojiyi halkımıza açmıştır. Özellikle, sınavlarda da e-sınav sistemine geçerek bir ilke imza atmıştır. Bu sınav, her şeyden önce çok hızlı ve sınav evrakı basılmasına gerek kalmıyor. Böylece, evraklarının sevkiyat sürecini ortadan kaldırmış ve maliyeti de düşmüş oluyor. Aynı zamanda çok çevreci bir sınav olarak da nitelendirebiliriz" dedi.

Sınav salonlarında, kursiyerlerin oturacağı dokunmatik ekranlı bilgisayarlara, kimlik bilgilerinin yansıtıldığını ifade eden Korkmaz, ekranındaki fotoğraf ve bilgilerinin, sınav görevlisi tarafından kontrol edilerek kimlik tespitinin yapıldığını söyledi. 

e-Sınav Merkezinde şimdilik Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Sınavı'nın yapacağını dile getiren Aslan Korkmaz, zaman içerisinde diğer sınavlarında elektronik ortamda yapılacağının bilgisini verdi. 

Korkmaz, kursiyer sınava başladığı anda, şifre ile soru bankasından rastgele seçilen 50 soru 45 dakika içinde yanıtlaması için ekrana geldiğini, her kursiyer için ayrı sınav sorusu ekrana yansıtıldığını, sınav salonlarında iki ayrı kamerayla sesli ve görüntülü kayıt yapıldığını, kursiyer sınavını bitirdikten sonra sınav salonunun dışında yer alan, KİOSK sonuç alma ekranından, T.C. kimlik numarasını girerek, sınav sonucunu anında öğrenebileceğini de sözlerine ekledi. 

e-sınav merkezinde hafta içi 18.00'den sonra ve hafta sonları gün boyunca MTSK Sınavları e-Sınav olarak yapılabilecek. 21 kursiyerin aynı anda sınava girebileceği merkezde, eğitim salonu, bekleme salonu, idari büro, bay, bayan ve engelli tuvaleti bulunuyor.