Bodrum'a Gelen Tekne Yandı; 2 Ölü!

Önceki gün İstanbul'dan Bodrum'a gelmek üzere Kalamış Marina'dan yola çıkıp, Silivri açıklarında yanan 'Black Eyes-1' isimli lüks yatta hayatını kaybeden denizciler makinist Abdurrahman Şen'in İçmeler'de bir tersanede çalıştığı öğrenildi.

Bodrum'a Gelen Tekne Yandı; 2 Ölü!

Silivri açıklarında makine dairesinde çıkan yangının ardından batan yatta, kaptan Engin Sili (51) ve makinist Abdurrahman Şen (45) hayatını kaybederken 3 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. 

Olay, dün saat 12.15 sıralarında Silivri'nin yaklaşık 25 kilometre açıklarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Kalamış'tan çıkan 'Black Eyes-1' adlı özel yat Silivri açıklarına geldiği sırada makine dairesinde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yatın yandığını fark eden çevredeki tekneler yangına müdahale etti. Ancak özel yat yanarak battı.

Silivri açıklarında meydana gelen ve 2 kişinin ölümü 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yat yangınıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Yaralı olarak kurtarılan kişilerin sahil güvenlik ekiplerine anlattıklarına göre; hayatını kaybeden kaptan Engin Sili'nin, yeni satın aldıkları yatı Bodrum'a götürmek için arkadaşları tarafından çağrıldığı, Sili'nin arkadaşlarını kırmayarak, Bodrum'a götürmek için yatı yola çıkardığı öğrenildi. Bu sırada Makine dairesinde yangın çıktığı, alevlerin yatı sarmasıyla Sili'nin fenalaşarak yere yığıldığı, yatta bulunan Tunç Öner'in yerdeki Sili'yi kucaklayarak denize atladığı ifade edildi. Ardından diğerlerinin de yattan denize atladıkları belirtildi.

Botlarla denize açılan Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti ekipleri ile bölgede bulunan bir ABD savaş gemisi personeli tarafından 3 kişiyi kurtarılırken, hayatını kaybeden Engin Sili ve Abdurrahman Şen'in cenazelerini çıkardığı öğrenildi. Yaralılar Alp Öner, Alp Karadana ve Tunç Öner çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Hayatını kaybeden 2 kişinin cenazeleri ise Sahil Güvenlik teknesi ile kıyıya getirildi. Cenazeler Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

YANGIN MAKİNE DAİRESİNDE ÇIKTI

Öte yandan İstanbul Valiliği batan tekne ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Valilik açıklamasında, Silivri açıklarında seyreden bir teknede yangın çıktığı ihbarı üzerine olay yerine ekiplerin sevk edildiği belirtilerek, “Makine dairesinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle çıkan yangın sonucu batan İstanbul Limanı’na kayıtlı BLACK EYES-1 adlı teknedeki 5 kişiden 3’ü, çevredeki gemiler ve Sahil Güvenlik ekiplerimizce kurtarılarak, ambulanslar ile Silivri Devlet Hastanesine sevk edilmiş, olayda Engin Sili ve Abdurrahman Şen adlı vatandaşlarımız maalesef hayatlarını kaybetmiştir” denildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.