SOL Parti'den Halk Ekmek Talebi

SOL Parti Bodrum Yerel Yönetim Meclisi tarafından yapılan açıklamada Bodrum’a halk ekmek talebi dile getirilerek, fabrika ile ilgili imza kampanyası başlatılacağı ifade edildi.

SOL Parti'den Halk Ekmek Talebi

Son günlerde yükselen döviz kuru ile birlikte fırıncıların maliyetlerin artmasına bağlı olarak ekmeğe bir kez daha zam yapılması gündeme geldi. Bodrum’daki SOL Parti üyeleri de ilçede halk ekmek fabrikası kurulması gerektiğini dile getirdi. 

Bugün partinin Cumhuriyet Mahallesi’ndeki binasında toplanan partililer adına basın açıklamasını Bodrum İlçesi Yerel Yönetim Meclisi Sorumlusu Mustafa Erdoğan okudu. Erdoğan, şunları dile getirdi:

“AKP iktidarının bir avuç zenginden yana kötü yönetimi halkımızın belini kırmış ekmeğe muhtaç hale getirmiştir. Ülkemizdeki ekonomik kriz orta düzeyde yaşayanları da emekçi kesimlere yakınlaştırdı. Bir yanda bütün büyük ihaleleri alan beşli inşaat çetesi, diğer yanda gittikçe çöplerden ekmek toplayan aşevi arayan yoksullar. Zamlar en çok çalışan emekçileri ve işsizleri vurmaktadır.

“EKMEĞİN 4 TL OLMASI BEKLENİYOR”

Bodrum'da şuan normal beyaz ekmeğin fiyatı 2,5-3 TL'dir. 4 TL olması beklenmekte. 4 kişilik emekçi bir ailenin evine 8-10 ekmek girmekte, bu fiyatlar zor durumdaki çalışanların yaşamını daha da güçleştirmektedir. Sosyal yerel belediyeciliğin görevi çalışanların yaşamlarını kolaylaştırmada yardımcı olmaktadır.

Bodrumda 1991-1992 yıllarında Belediye Başkanı Emin Anter bu amaçla Bodrum Halk Ekmek Fabrikasını kurmuş, birçok mahallede halk ekmek büfeleri açılmış halkın ucuz ve sağlıklı ekmeğe ulaşmasını sağlamıştır. Fakat sağ muhafazakar ANAP Belediye yönetimine gelince ilk fırsatta halk ekmek fabrikasını kapatmış, her ne hikmetse sonraki yerel yöneticiler bu konuya el atmamıştır.

“YEREL SEÇİM SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMESİNİ İSTİYORUZ”

Bugün Bodrum halkı yarımadada 56 özel fırının insafına bırakılmış durumda. İstanbul'da halk ekmek 250 gr. normal ekmeği 1,25 TL'ye satmaktadır. Bodrum'da ise 2,5-3 TL. SOL Parti Bodrum İlçe örgütü olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ı 2019 yerel seçimlerindeki seçim sözünü yerine getirmeye davet ediyoruz. Zaman geçirmeden Bodrum'da halk ekmek Fabrikasını açın. Emekçilere destek olun. Halk ekmek Fabrikası açılana kadar mahallelerde ücretsiz ekmek dağıtın. Bodrum’a halk ekmek gerek diyoruz."

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile yaptığı görüşmeyi de basın mensupları ile paylaşan Erdoğan, Aras’a seçim vaadini hatırlattığını dile getirerek şöyle konuştu;

“Halk ekmek fabrikası kurmak gibi bir düşüncesinin olmadığını söyledi. Ben de seçim vaadi olduğunu hatırlattım. O da ‘Ben böyle bir şey düşünüyordum ama fırıncılar bana geldi, ekmek isteyene biz ekmek gönderebiliriz dediler ben de şu anda böyle bir şey yapmıyorum’ dedi. Bunu kendisine de sorabilirsiniz. Şu an belediye başkanının böyle bir gündemi yok. Ama biz bu konuda imza kampanyası başlatacağız. Topladığımız imzaları Bodrum Belediyesine vereceğiz.”