BODRUM'A HEYKEL PARKI KURMAK İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Aspat'ta yerli ve yabancı bir çok sanatçının eserlerinin yer aldığı alanın açık...

BODRUM'A HEYKEL PARKI KURMAK İÇİN ÇALIŞIYORLAR
Aspat'ta yerli ve yabancı bir çok sanatçının eserlerinin yer aldığı alanın açık hava heykel parkı yapılacağı bildirildi.

İlçeye bağlı Turgutreis Mahallesi, Akyarlar mevkisindeki Aspat koyunda bu yıl 12'incisi düzenlenen "Heykel ve resim sempozyumu" Türkiye'den birçok heykeltıraş ve ressamın katılımıyla gerçekleştirildi.

Yaklaşık 10 gün süren sempozyumun ardından etkinliğe katılan 12 sanatçının eserleri Aspat'taki Solida Beach denilen geniş alanda sergilenmeye başlandı. 12 yıldan bu yana devam eden sempozyumlara katılan ve aralarında İtalyan, Alman, Japon, Fransız, Özbek ve Yunan heykeltıraşların da olduğu 150 sanatçının çalışmalarından seçilen 75 heykel açık havada sergileniyor.

Aspat Vakfı Başkanı Murat Balkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sene Aspat açık hava heykel ve resim sempozyumunun 12'incisini düzenlediklerini hatırlattı.
Etkinliğe bugüne kadar 150'ye yakın yerli ve yabancı sanatçının katıldığını anlatan Balkan, "Bu sanatçılar buraya 75 eser kazandırdı. Burada amacımız Türkiye'nin ilk açık hava müzesini veya parkını oluşturmak" dedi.

Türkiye'de bu kadar uzun soluklu bir resim ve heykel sempozyumunun olmadığını hatırlatan Balkan, şöyle konuştu:

"12 yıldır Türkiye'de devam eden heykel ve resim sempozyumu maalesef yok. Burada amacımız bu etkinliklerin yaygınlaşması. 2003 yılında başladığımızda Türkiye'de 2-3 yerde sempozyum yapılıyordu. 2013 itibariyle 28 yerde heykel sempozyumu yapılmaya başlandı. Bu bizi sevindiriyor" dedi.

Türkiye'de heykel sanatının hak ettiği yerde olmadığına işaret eden Balkan, 1950'de başlayan bu sanatının çok hızlı geliştiğini ifade etti.

Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Nihat Sezer Sabahat'ta, Bodrum'da yıllardır devam eden bu sempozyuma katılmaktan dolayı mutlu olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

"Burada diğer sanatçı arkadaşlarımın da yaptığı eserlerle birlikte 80'e yakın eser olacak. 10 günde tamamladığım eserimi parktaki yerine yerleştirdim. Bu tür etkinliklerin heykel sanatının gelişmesi adına çok önem arz ediyor" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencisi Aslı Aslan ise Avrupa'da heykel parklarını görebildiklerini ancak Türkiye'de bu tür uygulamaların çok olmadığını ifade ederek, alanın açık hava heykel müzesi olmasının bu sanata katkı sağlayacağını savundu.