BODRUM’A KARYA MÜZESİ

Araştırmacı arkeolog Canan Küçükeren Bodrum’da “Karya Müzesi”...

BODRUM’A KARYA MÜZESİ
Araştırmacı arkeolog Canan Küçükeren Bodrum’da “Karya Müzesi” adı altında yapılacak bir çalışmanın bölgenin turizmine de katkı sağlayacağını söyledi.

Karyalılar üzerine araştırma yapan ve bu konuda biri İngilizce olmak üzere üç kitabı bulunan Canan Küçükeren, bir konferansta konuşmacı olarak yer aldı.

Küçükeren, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi tarafından Marina Vista Otel’de düzenlenen “Bodrum’da Karya Uygarlığı” adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Konferans ile ilgili bilgi veren Ç.Y.D.D. üyesi Nadiye Sarıtosun, "Sosyal kültürel etkinliklerimiz bundan sonra da devam edecek. Her ayın son Çarşamba gününde bu tür etkinlikler düzenliyoruz. Bu haftaki konumuz da arkeoloji oldu. Konunun uzamanı olan Canan Küçükeren’i çağırdık ve bizi kırmadı” dedi.

Bölgenin tarihi ve kültürel değerlerine değinen araştırmacı Arkeolog Canan Küçükeren Kayralılar'ın denizci bir uygarlık olduğunu söyledi.
Şu anda Mısır’da Karya izleri üzerine bir araştırma sürdürdüğü öğrenilen Canan Küçükeren, şunları söyledi:

“ Bodrum televole kültürü ile tanınıyor. Bodrum sadece deniz, kum, güneş değil. Tabii ki de bir turizm kentinde bunlar olmalı. Ancak bunun yanı sıra o bölgenin değerlerini de ortaya çıkarmak, sunmak gerekir. Bodrum, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi, kültürel zenginlikleri bulunan bir turizm kenti. Bölgede Karya Uygarlığı yaşam sürdü. Karya Uygarlığı ile ilgili bir müzenin kurulmasının, bölge turizmine de katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kültürel faaliyete önem veren turistlerin sayısında artış yaşanacaktır.”