Bodrum'a Yeni Bir Sanat Galerisi Daha

Bodrum’da “Leartesian Art Space” adlı sanat galerisi, kapılarını karma bir sergiyle açtı. Açılışta Mendo adlı performans sanatçısı da canlı performans sergiledi.

Bodrum'a Yeni Bir Sanat Galerisi Daha

Bodrum’da “Leartesian Art Space” adlı sanat galerisi, kapılarını karma bir sergiyle açtı. Açılışta Mendo adlı performans sanatçısı da canlı performans sergiledi.

Konacık Mahallesi’ndeki Sabri Kaptan İş Merkezi’nde kokteylle açılışı gerçekleştirilen sanat galerisindeki karma sergide; Baran Kamiloğlu, Behruz Kuul, Ersin Doğan, Hamid Alioğlu, Kadir Öztoprak, Memet Babat, Memedali Alekberov, Nazlı Işık, Nermin Gençali, Nevra Poyraz ve Şeyma Hatip’in resim ve fotoğraf çalışmalarından oluşan 36 eser sergileniyor.

Sanat galerisinin kurucusu Serap Akdoğan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Bundan sonra sergilerimiz, aktivitelerimiz arka arkaya gelecek. Karma sergilerimiz, kişisel sergilerimiz olacak. Performans gösterileri de olacak. Ben daha çok genç, yeni, çağdaş sanatçıları destekliyorum. Çünkü onların biraz daha fazla desteğe ihtiyaçları olduğunu, daha çok tanıtıma ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Ama tüm sanatseverlere ve sanatla uğraşan herkese kapılarımız açık” ifadelerini kullandı.

Sergide “Huzursuzluğun Coşkusu” adlı performans sergileyen Mendo da “Huzursuzluğun coşkusunun başladığı yer, huzur dediğimiz gözle görülemeyen, elle tutulamayan soyut kavramın madde gibi varlıkla nesneleştirmeye çalıştığımız halde onu bulamadığımız anda huzursuzluğun coşkusu başlar. Bu da bizi rahatsız etmeye başlar. Bu performansı yaklaşık 12-13 günde hazırladım. Performanstaki yumurta kabuğu hem üretkenliği ve beyazlığı, şeffaflığı temsil ediyor benim için. Aynı zamanda doğal birşey. Tamamen doğal olduğu için de ben bunu huzurla birleştirdim” dedi.

Fotoğraf üzerine müdahaleler yaparak oluşturduğu “Nesnenin Hafızası Üzerine” adlı çalışmayla sergiye katılan Nermin Gençali ise “Eski fotoğraflar üzerinden anı, bellek, hafıza ve varoluş aktarmaya çalıştım. Fotoğrafın üzerine boya ile müdahale yaparak bakan kişinin kendisinde o resmi yeniden anlamlandırması. Bu fotoğrafların hepsi tek tek arayıp bulduğum fotoğraflar. Ben bu fotoğraflara baktığımda o kişi üzerinde hikaye oluşuyor. Boyaları ona göre kullanıyorum. Bu sergide 12 fotoğraftan yaptığım çalışma var” diye konuştu.
 
Sergi 17 Mayıs Cuma gününe kadar açık kalacak.