BODRUM’DA BÜYÜK OPERASYON…

Bodrum Barlar Sokağı'nda keşif yaptığı ve terör örgütü PKK üyesi olduğu tespit edilen...

BODRUM’DA BÜYÜK OPERASYON…
Bodrum Barlar Sokağı'nda keşif yaptığı ve terör örgütü PKK üyesi olduğu tespit edilen 1 kişi yakalandı. Şüphelinin kaldığı otel odasında yapılan aramada da düzeneği kurulu 2 kilo 140 gram ağırlığında A4 plastik patlayıcı ele geçirildi.

Doğan Haber Ajansının geçtiği habere göre Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı 16 kişilik özel ekip ve 20 sivil polisin, gece yarısı, Bodrum'un Kumbahçe Mahallesi'nde dünyaca ünlü, Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi'nde yaptığı operasyonda, bölücü terör örgütü PKK üyesi olduğu ileri sürülen 1 kişi yakalandı.

Emniyet güçlerinin yaptığı operasyon sonunda yakalan şüphelinin kaldığı Cumhuriyet Caddesi'ndeki otele getirdiği ve burada kaldığı odada yapılan aramada, çanta içinde düzeneği telefonla uzaktan kumanda edilerek patlatılmaya hazır durumda olan 2 kilo 140 gram ağırlığındaki A4 plastik patlayıcının ele geçirildiği öğrenildi. Bu tip bir patlayıcının kent merkezinde büyük bir katliama ve binaların yıkımına yol açabileceği belirtildi.

Operasyonu Muğla İl Emniyet Müdürü Kadir Ay, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Ergin Sıcakdemir ve Ankara'dan gelen iki üst düzey yetkili yönetti. Bomba uzmanları otelin içinde ve Barlar Sokağı'ndaki otomobillerde, çöp kovalarında 'Layd' adlı özel eğitimli köpekle arama yaptı. Operasyona tanık olan Bodrumlu esnaf şaşkınlık yaşadı.

Yakalanan ve adının S. olduğu belirtilen şüphelinin ele geçirilen patlayıcıyla birlikte Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü ve yapılan sorgusunda polisin sorularını yanıtlamadığı ve soğukkanlı hareketlerde bulunduğu iddia edildi..

Uzmanların tam bir profesyonel olarak nitelendirdiği şüphelinin odasında yapılan aramada, patlayıcının dışında ayrıca 7 bin Dolar ve iki sahte pasaport ele geçirildiği, gerçekleştirmeye hazırlandığı bombalama olayından hemen sonra Yunanistan'ın İstanköy Adası üzerinden İtalya'ya gitmeyi planladığının değerlendirildiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak 8 kişinin ifadesine başvurulduğu da belirtildi.

Polisin düzenlediği nefes kesen operasyonla yakalanan şüphelinin 28 Ağustos 2011 tarihinde Antalya'nın Kemer İlçesi'nde plajda meydana gelen ve sıçrayan taşlarla bazı turistlerin hafif yaralandığı patlamanın faili olduğu ve dün Bodrum'a yolcu otobüsüyle geldiği, otel odasını da üç günlüğüne kiraladığı belirlendi.

Gözaltına alınan şüpheli sivil polis otosuyla saat 06.30'da Muğla'ya götürüldü, sorgusundan sonra Antalya'ya götürüleceği öğrenildi.

DHA muhabirine açıklamada bulunan Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan "Konu çok hassas olduğu için gerekli açıklama Muğla Valiliği tarafından ilerleyen saatlerde yapılacak. Emniyet güçlerinin başarılı çalışması takdire şayandır, şu aşamada çok fazla bir şey söylememiz mümkün değil" dedi.