Cankurtarma Tatbikatı Yapıldı

Bodrum’da Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından suda boğulmalara halkın dikkatini çekmek için kurtarma tatbikatlı etkinlik gerçekleştirildi.

Cankurtarma Tatbikatı Yapıldı

Birleşmiş Milletler (BM), suda boğulmaların küresel çapta önlenebilmesi için aldığı karar kapsamında 25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü’yle ilgili TSSF cankurtaranları dün sahillerde çeşitli etkinlikler düzenledi. 43 vatandaşımızın suda boğularak can verdiği Kurban Bayramı tatilinde, alınacak basit önlemlerle ölümlerin önünü geçilebileceği konusunda, plajlarda denize giren vatandaşlar bilgilendirildi. Yerel yönetimlerin desteğiyle Antalya Sarısu Plajı, Bodrum Kumbahçe Plajı ve Sakarya Karasu Plajı’nda Dünya Boğulmayı Önleme Günü ile ilgili yapılan etkinliklerde kurtarma tatbikatları da yapıldı.

Kumbahçe Plajı’nda Altın Cankurtaran Eğitmen Bedri Sincar ve görevli cankurtaranlar, denize giren tatilcileri boğulmalara karşı bilgilendirdiler. Cankurtaranlar, yaptıkları tatbikatta boğulan bir kişiyi kurtararak doğru müdahale yöntemlerini halka anlattılar.

Eğitmen Bedri Sincar Kent Haber'e yaptığı açıklamada “Türkiye’nin diğer plajlarında da aynı anda bu etkinlik başladı. Çünkü Dünya'da bir sene içinde 360 bin kişi ölünce, 25 Temmuz'u Dünya Boğulma Günü ilan ediyorlar. Biz de bu günde böyle bir eğitim verelim dedik. ‘Suda boğulmak kader değil, önlenebilir bir kazadır. Önlemini al ve yaşa!’ sloganıyla bu etkinliği yapıyoruz. Destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.