Bodrum'da Corona Virüs Tedbirleri

Bodrum’da olası corona virüs tehdidine karşı, önlemler alındı.

Bodrum'da Corona Virüs Tedbirleri

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüs (Covid-19), dünya genelinde 82 binden fazla kişiye bulaştı. Virüs nedeniyle şu ana kadar 2 bin 814 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye'nin komşuları İran, Yunanistan, Irak ve Gürcistan'da corona virüs vakaları tespit edildi. 

Tüm Dünya corona ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederken Türkiye’de virüsün ortaya çıkma ihtimaline karşı kapsamlı tedbirler alınıyor. Bodrum’da alınan tedbirler kapsamında Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlik personeline bir seminer verildi. Bodrum Devlet Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Zeynep Karlıbaş tarafından Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere, çok sayıda kolluk kuvveti personeli katıldı. Virüs hakkında katılımcılara bilgiler aktaran Karlıbaş, virüsün nasıl bulaştığı, belirtileri, kendini korumak için neler yapmak gerekir gibi konuları anlattı. 

CORONA VİRÜSE KARŞI ALINAN TEDBİRLER 

Geçtiğimiz hafta Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz başkanlığında yapılan toplantıda da ilçe de özellikle hudut kapılarında corona virüs ile ilgili çeşitli tedbirler alınması kararlaştırıldı. 

Alınan kararlar arasında Çin, İran, Güney Kore, Japonya, Tayland, Hong Kong, Singapur ülkelerinden gelen yolcuların risk analizi kapsamında değerlendirilerek bu ülkelere son 15 gün içerisinde seyahat ettiği tespit edilmesi halinde Sahil Sağlık Denetleme Merkezi görevlilerine bilgi verilmesi, gümrük kapılarında görev yapan personelin sağlık açısından eldiven ve maske gibi önleyici tedbirler alması bulunuyor. 

Ayrıca İran'ın Kum Kenti veya Çin'in Wuhan şehrinde bulunduğu anlaşılan yabancı yolcuların, ülkeye girişlerine kesinlikle müsaade edilmemesine karar verildi. 

Yine gümrük kapılarına “İran ve Çin ülkelerine son 15 gün içerisinde seyahat eden yolcuların pasaport kontrolü öncesinde görevlilere bilgi vermesi rica olunur” şeklinde uyarı levhaları asılması istendi. 

Bodrum’daki Marina işletmeleri tarafından "Karantina Odalarının” sağlanması da alınan kararlar arasında yer aldı.