Bodrum’da Etkinlik Furyası…

Bodrum’da Etkinlik Furyası…

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Bodrum’a ilişkin yapılacak hizmetler ve özellikle de kültür-sanata ilişkin niyet ve vizyonundan en küçük endişemiz yok.

Ancak son günlerde festival ya da başka adlarla yapılan kimi sözde kültür etkinliklerinin Bodrum’a katkısı konusunda ciddi endişelerim var.

Bırakın Bodrum’un sosyal, kültürel yaşamına katkı koymayı, aksine olumsuz yönde etkileriyle zarar verdiğini benim gibi Bodrum da yaşayan herkes görüyor.

Festival kapsamında icra edilen birkaç ücretsiz açık hava konseri dışında hiçbir iz bırakmayan bu etkinlikler bana göre gereksiz zaman kaybı. Üstelik Belediye Başkanı başta olmak üzere kamu görevlileri ve bürokratlar için de ayrıca bir yük halini alıyor, enerjilerini boş yere harcıyorlar.

Kimi Sivil Toplum Kuruluşlarının iyi niyetle başlattıkları bu tür girişimler sürdürülür olmadığı gibi özellikle de metropollerden gelen yorgun sanatçıların eğlence alanı haline geliyor.

Oysa Bodrum kimsenin hobi bahçesi değildir. Bu bahçelerde de çiçek yetişmez.

Asıl tehlikeli olanı ise, Bodrum halkının Kültür-sanata olan düşkünlüğü ve duyarlılığını istismar etmek üzere etkinlik düzenlemeye kalkanlar.

Şu günlerde eski Yeşilçam filmlerini Belediyeye ait Herodot Kültür Merkezinde ücretsiz izlettiren bir vakıfla ilgili araştırınca ilginç bilgilere ulaşıyorsunuz. Adı geçen vakfın kendi internet sitesinde yayınladığı adres de böyle bir kuruluş yok. Belirtilen telefona cevap veren de yok.

Öte yandan Bodrum da şu günlerde bir de film çekiliyor.

Aylan Baby ismiyle çekileceği söylenen film, cesedi Bodrum kıyılarında bulunan Alan Kurdi’nin yaşam öyküsü. Gerçek adı kullanılmadığı gibi, ailesinden izin alınmadan böyle bir projenin başlatılması ayrıca ilginç görünüyor. Kültür Bakanlığından destek alındığı söylenen filmin galasının büyük tepkilere neden olan Külliyenin açılışına denk getirileceği de iddialar arasında. Bir hükümet projesi olması muhtemel bu filmle ilgili ne bütçe, ne senaryo, ne de oyuncular kesinleşmiş değil.

Stevan Seagal isimli bir Hollywood yıldızının filmin başrolünde oynayacağı söylendi.

Anlı şanlı karşılamalar ve ertesinde bir resepsiyon yapıldı. Bırakın adamın Bodrum’un tanıtımına katkısını, ağzını açıp tek söz söylemedi. 10 dakika katıldığı resepsiyonda gazetecilerin fotoğraf çekmesi engellendi. Kibirli, küstah, halkı aşağılayıcı tavırlarıyla Bodrum’dan olumsuz izlenimlerle ayrıldı.

Ancak iki örnekte de dikkat çeken konu, tanıtım afiş ve görsellerinde Bodrum Belediyesinin logosu kullanılıyor.

Bodrum Belediyesinin bu konularda daha titiz araştırma yapması, her önüne gelenin Bodrum halkının kültür ve sanata olan düşkünlüğünü istismar etmesine izin verilmemesi gerekir.

Öte yandan Herodot bir Kültür Merkezidir, ticari bir kuruluş değil.

Yani her kirasını verenin keyfince kullanacağı, ilerde yapacağı kimi icraatlarda! Referans olarak kullanacağı yerler değildir.

Tüm bu eleştirileri yaparken; Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllü yurttaşların hevesini kırmak değil niyetim.

Örneğin bugün basın toplantısıyla programı kamuoyuyla paylaşılan, 16. cısı yapılan Gümüşlük Klasik Müzik Festivali gibi sürdürülebilir, Bodrum’a ve Bodrum halkına değer katacak organizasyonlara yoğunlaşmakta fayda var, diye düşünüyorum.

Kuşkusuz yapılan her etkinlik Bodrum’a renk katıyor gibi görünüyor ama bazen de, ses ve görüntü kirliliği gibi etkinlik enflasyonu yaşıyoruz ki, geçmişte bunun bir dolu örneklerini yaşıyoruz.

Bodrum’dan beslenen değil ama Bodrum’u besleyen, değer katan yerleşik Bodrumlu sanatçıları ön plana çıkarmakta yarar vardır.

En kısa zamanda bir etkinlik takvimi ve kültür-sanat envanteri çıkarılmasına ihtiyaç olduğu görülüyor.

İnanıyorum ki, Bodrum Belediyesi bu konuları en kısa zamanda çözecek iradeyi gösterecektir. 

Bodrum’un bir kültür-sanat kenti olması için iyi niyetli, üretken sanatçılara ve sanatçı dostlarına her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.

Bodrum kalesi, Antik Tiyatro, Nurol ve Herodot Kültür merkezlerine ilave olarak bu yıl 12 Temmuzda Gülsin Onay konseriyle açılışı yapılacak Ak-Tur AŞ. tarafından Bodrum’a kazandırılan Zefirya gibi mekanları çoğaltmamız gerekiyor.