Bodrum'da Hizmet Zamanı...

Göreve geldiği günden bu yana enerjisi, samimiyeti ve çalışkanlığıyla Bodrum halkının takdirini toplayan Başkan Ahmet Aras, yorulmadan koşmaya devam ediyor.

Bodrum'da Hizmet Zamanı...

Göreve geldiği günden bu yana enerjisi, samimiyeti ve çalışkanlığıyla Bodrum halkının takdirini toplayan Başkan Ahmet Aras, yorulmadan koşmaya devam ediyor.

Ortaya koyduğu projeler ve yapmak istediği hizmetlere ilişkin hiç kimsenin itirazı yok. Özellikle de yerel muhalefet, sabır ve anlayışla Başkan Aras’a verdikleri krediye bağlı olarak olumlu bir tavır sergiliyorlar.

Ancak CHP’ye oy veren seçmen tabanında biraz acelecilik var.

Uzun yıllar hizmet alamamış olmanın ve halkın söylediklerine kulak veren bir başkan bulmanın sonucu, yükselen beklentilerine kısa sürede karşılık bulmak istiyorlar. 
Ancak bu konuda kimi eski alışkanlıklar, bencil yaklaşımlar ve hatta çıkarcı ilişkiler de zaman zaman öne çıkmıyor değil.

Geçmişte olduğu gibi verdiği oyla belediyeye ve hatta başkana her istediğini yaptırma hakkına sahip olduğunu sananlar olduğu gibi, belediyeden istediği gibi nemalanamayan ya da egolarını tatmin edecek bir pozisyon elde edemeyenler de, başkana ve ekibine çelme atmak için fırsat kolluyorlar.

Şu ana kadar görüldüğü kadarıyla bu tür fırsatçılara imkân vermeyen Başkan; en çok da bu kesim tarafından zorlanacak.

Öyle olunca da Başkan Ahmet Aras ve ekibinin bu fırsatçılara koz vermeyecek denli titiz davranmaları, alt yapı hizmetlerini hızlandırmaları gerekecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün her fırsatta yinelediği Bodrum’a yönelik yatırımlar vatandaşlar tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Bazıları gecikmeli de olsa bu hizmetlerin yapılmasına yönelik bir niyet ve irade olduktan sonra pek bir sorun olmaz. Ancak meclis üyelerinin başkanın hızına ve performansına ayak uydurmak için çaba göstermeleri ve kimilerinin her göreve talip olarak işi zora sokmamaları gerekir.

Kendi kişisel hırs ve beklentileri için kamusal beklentilerin yerine getirilmesine engel olacak tavırlar sergileyenlere karşı Başkan Aras’ın daha dikkatli ve özenli davranması gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle de İlçe kongresinin yaklaştığı şu günlerde parti içi yarışta tarafsızlığını koruyarak, gruplar arasında oluşacak gereksiz polemik ve çekişmelerden uzak durarak, kendisini hizmete odaklayacağına inandığım Aras’ın olası baskılara da göğüs germesi gerekecek.

Yani demem o ki, Bodrum Belediyesi için en zorlu dönemeçteyiz.

Her türlü engellemelere, rant beklentilerine kişisel egolara ve komplekslere rağmen şu anki kadronun bu işlerin üstesinden geleceğine inanıyorum.

Gelecek her türlü eleştiriyi dikkate alarak, önyargısız biçimde katılımcı politikaları sürdürerek çalışmaları halinde başarı çok da zor değil.

Ancak başkanın gösterdiği fedakârlık ve çabanın yeterli olmadığı bilinciyle tüm ekibin aynı çabayı ve fedakârlığı göstermesi zorunludur.

Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri, Belediye Meclisi üyelerinden birinin başkanı olduğu komisyonla ilgili birime koordinatör olarak atanması oldu.

Başkanı olduğu komisyonda zaten her türlü yetki ve inisiyatif kullanabilir durumdayken, bu statü ısrarı niyedir? Anlamak mümkün değil.

Eğer bir talep yok iken başkan böyle bir tasarrufta bulunduysa bunu kamuoyuna açıklaması gerekir. Yok şahsın kendinden ya da ilçe örgütünden gelen bir talepse, zaten bunun izah edilecek yanı yok.

İlçe Başkanı kimseye danışmadan daha önce aynı kişiyi Başkan Yardımcılığına getirmek için de çok uğraşmıştı.

Etik olarak Belediye Meclisi Üyeliğine aday olduğu andan itibaren örgütsel görevlerini bırakması gereken Kadın Kolları Başkanı, meclis üyesi seçildikten sonra da aynı görevi şu ana kadar sürdürmüş ve bunu avantaj olarak kullanmaya çalışmıştır.

Eğer İlçe Başkanı sözünde dursa ve sandık konarak meclis üyeleri seçilse idi, doğal olarak seçimlere Kadın Kolları Başkanı olarak giren kişi kendisine bir avantaj sağlamış, haksız rekabet ortamı yaratmış olmayacak mıydı?

Şimdi de diğer meclis üyeleri nezdinde aynı avantajını sürdürerek aslında bir anlamda Belediye Başkanının işini de zorlaştırmaktadır.

Tüm bu haksız, adaletsiz uygulamaların planlayıcısı İlçe Başkanı da daha iki ay önceden İlçe Başkanlığı adaylığını ilan ederek başkalarının önünü kesmeye çalışıyor.

Bu partinin artık statükoculardan, eyyamcılardan, fırsatçılardan, kasaba politikacılarından arındırılması gerekir.

Aksi halde CHP ye iktidar yolunu açacak başarılı yerel yönetim çabalarının önünde en büyük engel bu tür kişi ve gruplar olacaktır. Başkan Ahmet Aras’ın vizyonu gereği uzaklara bakan gözleri, yakınındaki bu ayrık otlarını görmüyor olabilir.

Aman Başkan, bu kadar emek, destek ve çabanın boşa gitmesine fırsat vermeyin.