BODRUM'DA KAAT'I SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Bodrum'da 14. Yüzyıldan kalma Kaat'ı eserleri sanatseverlerin beğenisine sundu....

BODRUM'DA KAAT'I SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
Bodrum'da 14. Yüzyıldan kalma Kaat'ı eserleri sanatseverlerin beğenisine sundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) birçok görevde bulunduktan sonra emekli olan ve 14. Yüzyıldan kalma Kaat'ı sanatına merak salan Katta sanatçısı Dilek Erim Aydemir, Bodrum Kalesi avlusunda açtığı sergiyle tatilcilerin büyük ilgisini çekiyor.

Kaat' sanatı hakkında gazetecilere bilgiler veren Aydemir, 14. Yüzyılda Afganistan'ın Herat bölgesinde Abdullah Kaat'ı adında bir usta tarafından yapılmış eserleri yeniden gün yüzüne çıkardığını söyledi.

Eserin Osmanlı'ya gelişinin Fatih Sultan Mehmet dönemine rastladığını anlatan Aydemir, "Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinden ilk ustanın Abdullah Kaat'ı olduğunu anlıyoruz. Bazı eserlerimiz yurt dışında da sergileniyor. 50'nin üzerinde eser var. 14. Yüzyıldan günümüze nasıl eser kaldıysa bizden de bizden sonraki nesillere kalması için çalışmalar yapmak gerektiğine inanıyorum" dedi.

Türkiye'de Kaat'ı sanatının tam olarak tanıtılmadığı anlatan Aydemir, şöyle konuştu:

"Bazı malzemeleri yurt dışından getirtmek zorunda kalıyorum. Eserlere ameliyat bıçağıyla çalışıyorum hatta bazen büyüteç de kullandığım zamanlar da oluyor. 30 yıl TBMM'de çalıştıktan sonra emekli oldum. 10 yılımı Dolmabahçe Sarayında çalışarak geçirdim. Geleneksel Türk Süsleme Sanatını bizzat kurdum ve yöneticiliğini üstlendim. Kaat'ı sanatına aşık oldum. Milli Eğitim Bakanlığı dahi bu sanatı unutmuştu. Yaptığım çalışmalar sonucu bakanlık programına aldırdım. Ayrıca bu sene Türkiye'de ilk kez Uludağ Üniversitesi'nde seçmeli ders olarak verilmesini başardım ve dersini veriyorum. Bodrum'da da bu sanatın tanıtılması için bulunuyorum."