Bodrum'da Korkutan Esrarengiz Ses!

Bodrum'da iki günden beri aralıklarla duyulan esrarengiz bir ses vatandaşları kaygılandırıyor.

Bodrum'da Korkutan Esrarengiz Ses!

Bodrum Yarımadası'nın birçok noktasında iki gündür aralıklarla gökgürültüsünü andıran esrarengiz sesler duyuluyor. Kent Haber'i arayan vatandaşlar seslerin kaynağını merak ettiklerini ifade ederken, sosyal medyada da konuyla ilgili birçok paylaşım yapıldığı görülüyor.

Bodrum Merkezi, Yalıkavak, Gündoğan, Akyarlar, Gümüşlük gibi yarımadanın birçok noktasından duyulduğu anlaşılan esrarengiz sesin kaynağı hakkında ise henüz bir bilgi edinilemedi.

Bazı kaynaklar özellikle Pazar günü duyulan seslerin, Yunan adalarında özellikle Kalimnos'ta Paskalya kutlamaları nedeniyle atılan dinamitlerden kaynaklandığını iddia ediyor.

BELEDİYE AÇIKLAMA YAPTI; YUNAN ADALARINDAKİ KUTLAMALARDAN GELİYOR

Öte yandan Bodrum Belediyesi konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayımladı. Açıklamada seslerin Yunan adalarındaki Paskalya kutlamalarından geldiği belirtilerek "Değerli Bodrumlular. Bir süredir Bodrum'da duyulan sesin, komşu adalarda yüksek sesli ses çıkartma kapsülleriyle gerçekleştirilen geleneksel Paskalya kutlamaları'ndan geldiği bilgisini aldık. Endişe edilecek bir durum söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

14 NİSAN'DA İSTANBUL'DA DA DUYULMUŞTU!

14 Nisan'da İstanbul'da meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin öncesinde, şehrin çeşitli yerlerinde duyulan esrarengiz uğultu sesi sosyal medyada gündem olmuştu. Konuyla ilgili basında yer alan haberlerde bu uğultu seslerinin levhaların hareket sesi olabileceği iddia edilmişti.
 
Depremler, yerkabuğundaki fay adı verilen kırıklarda meydana gelir. Faylar, kayanın kırılgan özelliğe sahip olmasından dolayı yüksek basınç (gerilme, sıkışma veya bükülme) altında kırılmasıyla oluşur. Gerilme levhaların kademeli hareketi sonucunda yerkabuğunun değişik noktalarında meydana gelir. Depremler, kayalık bir alanda oluşan gerilmenin ani bir harekete yol açacak kadar yükselmesiyle olur. Bu hareket, kayanın en zayıf noktasında kırılmasıyla yeni bir fay oluşturabilir ya da kaya var olan fay boyunca kayar. Bunun sonucunda, gerilmenin boşalmasıyla olağanüstü büyük boyutta enerji açığa çıkar.

Bu işlemler sırasında bazen depremin sesi de yeryüzünden duyulabilir hale gelir. Dün akşam İstanbul'da duyulduğu iddia edilen ses deprem öncesi levhaların hareket sesi olabilir.

ABD’nin HAARP’i EGE'de!

Öte yandan konuyla ilgili dün Milli Gazete'de yayınlanan bir haber dikkatimizi çekti. Gazetede yer alan haberde sismik saldırılardan sorumlu tutulan ABD’nin HAARP teknolojisini taşıyan gemi ege kıyılarına demir attığı bilgisine yer verildi. Milli Gazetenin dünkü sayısında Abdussamet Karataş imzasıyla yayınlanan haber şöyle;

"Türkiye Covid-19 salgını ile mücadeleye odaklanırken, Ege kıyılarımızda karanlık bir ABD gemisi ortaya çıktı. Dünya’nın birçok coğrafyasında yapay depremler oluşturduğu, meteorolojik hava hareketlerini doğrudan etkileyerek iklim şartlarını bozduğuna ilişkin tartışmalarla sürekli gündeme gelen Amerikan HAARP gemisinin, Çanakkale açıklarına demir atması tedirginliğe yol açtı. ABD envanterinde sismik araştırma gemisi olarak geçen ancak uluslararası kamuoyunda taşıdığı HAARP teknolojisi nedeniyle “Sismik Savaş Gemisi” olarak tanınan gemi, Yunanistan açıklarından gelerek Çanakkale ile İzmir arasına demir attı.

SİSMİK SAVAŞ GEMİSİ

Uluslararası kamuoyunda “Sismik Savaş Gemisi” olarak adlandırılan sismik araştırma gemisi, Çanakkale açıklarına demir attı. Tüm dünya ve ülkemiz koronavirüs salgını ile uğraşırken, depremlere neden olduğu yönünde uluslararası kamuoyunda birçok tartışmaya neden olan teknolojiyi taşıyan geminin Ege kıyılarına demir atması kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

İRAN’DAKİ DEPREMLER İLE YAKIN ZAMANDA GÜNDEME GELDİ

ABD’nin bu karanlık gemisinin adı en son, bu yılın Ocak ayında İran’da peş peşe gerçekleşen depremler ile gündeme gelmişti.

* İranlı General Kasım Süleymani suikastı sonrası, misilleme olarak Irak’ta bulunan ABD üsleri, İran tarafından vurulmuştu. Bu olayın hemen ardından İran’da nükleer santrallerin olduğu bölgede art arda depremler meydana gelmişti. Depremlerin yaşandığı dönemlerde ise geminin Hürmüz açıklarında bulunması tartışmalara neden olmuştu.

GEMİYE MİLLİ YÜZÜCÜ SUNAÇOĞLU'NDAN TEPKİ GELDİ

* Geminin kıyılarımızda demirlemesine ilk tepki milli rekortmen sporcu Alper Sunaçoğlu’ndan geldi. Sunaçoğlu, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, geminin olduğu alana yüzeceğini belirterek, “Bu platform ülkemiz için de, bölge ülkeleri ve komşu ülkeler için de çok ciddi tehlike arz etmektedir” dedi.

AKADEMİSYENLER HAARP İDDİALARINA İNANMIYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nin karanlık gemisi olarak adlandırılan HAARP’a yönelik tartışmalar sürerken, bazı deprem uzmanları HAARP projesini inandırıcı bulmadıklarını belirtiyor. HAARP iddialarını eleştirenlerin başında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği eski Bölüm Başkanlarından Prof. Dr. Doğan Perinçek geliyor. Perinçek Amerikan gemisinin Ege’de bulunmasının HAARP’le alakalı olmadığını, NATO faaliyetleri kapsamında Rusya, Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin füze hareketlerini izlemek için gerçekleşmiş olabileceğini söylüyor. Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği eski bölüm başkanlarından Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur ise, “Bu tür komplo teorileri, emperyalistlerin sihirli güçleri olduğu ve yenilemeyeceği kanısını pekiştirmek için yine emperyalistler tarafından yayılır” sözleriyle HAARP iddialarını bilimsel bulmadığını ifade etti.

YAPAY DEPREM OLUŞTURMAK İÇİN KULLANILIYOR İDDİALARI…

Uluslararası birçok teoriye göre ise HAARP projesi, yapay depremler oluşturmak, belirli bir bölgede haberleşmeyi kesmek, elektronik cihazların çalışmasını durdurmak, olabilecek büyük şiddetli bir depremi küçük parçalara bölerek önlemek ve iklim koşullarına müdahale etmek gibi işlemler için de kullanılıyor. Bu yılın Ocak ayında İran’da peş peşe gerçekleşen depremler ile gündeme gelen ABD’nin bu karanlık gemisinin adı en son geçtiğimiz günlerde İstanbul ve çevresinde hissedilen depremle de gündeme geldi.

FARKINDALIK İÇİN YÜZEREK AMERİKAN GEMİSİNE ÇIKACAKLAR

ABD’nin Ege’ye demirlediği HAARP gemisini gündeme taşıyan milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, Çanakkale’ye demirleyen HAARP gemisinin ülkemizde faaliyet göstermesine tepki olarak bir grup vatanseverle birlikte farkındalık oluşturmak için yüzerek gemiye çıkacaklarını duyurdu. Amerikan gemisinin Ege’deki faaliyetlerini protesto etmek için tüm dünya milletlerinin ortak tepki oluşturması için farkındalık eylemi yapacaklarını söyleyen Sunaçoğlu: “Artık savaşlar tank top ve tüfekle olmuyor. Bu platform ülkemiz için de bölge ülkeleri ve komşu ülkeler için de çok ciddi tehlike arz etmektedir. 21 Nisan 2020 gününden itibaren bir gece ansızın platformun olduğu bölgeye yüzerek, platforma çıkacağız. Eylemimizin başlangıç yeri bizde saklıdır. Eyleme ait görüntü video ve fotoğraflar canlı yayın ortamında sosyal medya hesaplarımız üzerinden sizlere iletilecektir’’ mesajını paylaştı.

HAARP PROJESİ NEDİR?

Şu an kıyılarımıza demirleyen HAARP teknolojisi, ilk kez Radyo elektronik vericisi kısa adıyla 1997 yılında devreye girdi. Sırp bilim adamı Nikola Tesla’nın teorilerinden yola çıkılarak yapılan istasyon 3.5 megavat gücünde ve 10 MgHz boyundaki dalgaları iyonesfere gönderebiliyor. Belirli bir alan üzerinde güneşten bin misli daha kuvvetli enerji gönderebilme özelliği taşıyan bu teknolojiyi değerlendiren uzmanlara, bu yapay ışınların yeryüzünden 600 km yüksekte yansıtılarak dünyanın herhangi bir bölgesine yönlendirilmesi ile o bölgede mikrodalga fırın etkisi oluşturuyor. Pentagon tarafından kontrol edilen ve ABD ordusunun hizmetinde olan proje ile ilgili ABD’li yetkililerin açıklamaları da kendilerini ele veriyor. Yetkililer HAARP teknolojisinin işlevlerini şöyle sıralıyor: “Gelebilecek füzeleri havadayken imha etme, toprağın altında incelemeler yapma, denizaltı gemileriyle haberleşmeyi kolaylaştırma ve atmosferin durumuna müdahale etme”