Merak Uyandıran Deniz Canlısı!

Bodrum’da görülen ilginç deniz canlısı, merak uyandırdı. Canlının insanlara zararının olmadığı öğrenildi.

Merak Uyandıran Deniz Canlısı!

Sabah saatlerinde Halikarnas İskelesi’nin olduğu bölgeye giden vatandaşlar, iskele çevresinde daha önce hiç görmedikleri şeffaf bir canlı türü gördü. Bazıları deniz anasını andıran, bazıları da tırtıl şeklinde ve içerisinde tespih tanelerini andıran kırmızı bölümleri bulunan canlı, gören vatandaşlarda merak uyandırdı. 

Binlercesi iskele çevresinde yavaş şekilde hareket eden canlının 2014 yılında dünyada ilk kez Yeni Zelanda'da bir balıkçı tarafından keşfedilen 'salpa maxima'nın, bir başka türü olduğu öğrenildi. 

Tulumlular grubuna dahil olan, sularda sürüklenen organizma (jelatinli zooplanktonik) olduğu bildirilen canlının insanlara da bir zararının olmadığı kaydedildi. 

İskele bölgesinde dalış yapan Burak Alaca, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Ben de ilk defa gördüm. Dalış yapacaktım, arkadaşlara sordum, teknelerde çalışan arkadaşlara. Onlar da kruvaziyerden geldiğini söylediler ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Böyle kırmızı bir şey var içinde değişik. Ben aşağıda baktım, boyları biraz uzun. Dokununca parçalanıyor. Değişik bir canlı böyle jelimsi bir yapısı var. Bu şekilde yani, ben de ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Deniz anasına benziyor ama deniz anası gibi değil. Kolları, saçakları yok. Sadece içinde kırmızı bir parça var” dedi. 

Gökay Yaranoğlu adlı vatandaş da yaptığı açıklamada “Bu büyük ihtimalle kruvaziyer gemisinin balast tankından geldi. O tankı büyük denizlerde dolduruyorlar, burada boşaltıyorlar. İlk defa görüyoruz. Daha önce böyle bir canlı görmemiştik” ifadelerini kullandı.

Öte yandan küresel ısınma ve büyük gemilerin balast tankları vasıtasıyla okyanuslardan Akdeniz gibi iç denizlere taşınan yabancı türlerin, doğal floraya etkilerinin ne tür etkilerinin olacağı ise bilinmiyor. Bu türlerin bazıları istilacı tür olarak tanımlanıyor ve gittikleri yerlerde hızla üreyerek bölgenin doğal türlerinin yok olmasına neden oluyor. Okyanus kökenli bu canlıların bazıları öldürücü zehirlere de sahip bulunuyor.  

Muhabir: Hamdi Yörür