Bodrum’da Renkli Festival

Bodrum'da bu yıl “Sadece Mandalin Festivali” adıyla yapılan festival renkli görüntülere sahne oldu. Binlerce yerli ve yabancı misafire ev sahipliği yapılan festivalde mandalina stantlarına yoğun ilgi gösterildi. Mandalinanın Bodrum için kültür olduğunu ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Mandalina bahçelerini kendi ellerimizle imara açtık. Tarım alanlarımızı maalesef kaybediyoruz. Mandalina ağaçlarımız turizme ve inşaata yenilmekte. Mandalinanın korunması için artık bir şeyler yapmamız gerekiyor” dedi.

Bodrum’da Renkli Festival

Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bitez Muhtarlığı, Bodrum Ziraat Odası, Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu ve Bodrum Mandalin Hareketi iş birliğinde gerçekşetirilen “Sadece Mandalin Festivali” renkli görüntülere sahne oldu. Festival, Bitez Mahallesi Köyiçi Mevkii Kadınlar Kahvesi önünde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı. Develer ile birlikte yapılan yürüyüşte folklor ekibi ve onlarca Bodrumlu eşlik etti.

Kortej sonunda Belediye mandalina bahçesine hasat yapıldı. Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras hasat yaparak mandalinaları küfeye doldurdu. Daha sonra kortej ekibi alana develerle giriş yaptı. Protokol konuşmalarının ardından, yöresel halk oyunlarının gösteri yapıldı. Gösterinin ardından sembolik olarak çivilerle mandalina kasası çakıldı. Yerel sanatçıların sahne aldığı festivalde, şefler tarafından içerisinde mandalina olan yemekler yapıldı. Vatandaşlar açılan stantlardaki yöresel ürünleri ve mandalina ile yapılan kek, lokum gibi yiyecekleri hem tattı hem de satın aldı. Binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan festivalde unutulmaz anlar yaşandı.

“TARIMLA TURİZMİ BİR ARAYA GETİRDİĞİMİZ ZAMAN SORUN ÇÖZÜLMÜŞ OLACAK”

Mandalinanın Bodrum için önemine değinen Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, “ Buraya geldikten sonra yaptığım ilk işlerden bir tanesi Bodrum’un tarihini okumaktı. 1940 ve 1960’lar arasını okudum. 1960’lar 5 bin olan nüfusun 2 geçim kaynağı var. Yerelde olanlar Bodrum mandalina bahçeleriyle geçiniyorlar, Girit’ten gelenler süngercilik yapıyor. Bunların pazarlamasının yapıldığı da o dönemde kahvehaneler var. Bodrum mandalinası Bodrum’u Bodrum yapan ve o dönemde gençlerin okumasının yegane kaynağıdır. O dönemde bir kişinin zenginliği mandalina bahçelerine göre ölçülüyordu. Bodrum mandalinasının gelecek nesillere aktarılması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ben Bodrum mandalinasının yok oluşunu sadece ve sadece inşaata bağlayamıyorum. Bu kolaycılık gibi geliyor. İnşaat izni veren biz, yolları yapan biz turizm geldi diyerek her tarafı inşaata boğan biz. Sonra ah inşaatlar, ah yollar diyoruz. Bunu yüceltecek ve koruyacak olan yine biziz. Ekonomik olarak getiri sağlamayan ürünün ayakta kalabilmesi mümkün değil. Tarımla turizmi bir araya getirdiğimiz zaman sorunu çözmüş olacağız” dedi.

“MANDALİNA BAHÇLERİNİ KENDİ ELLERİMİZLE İMARA AÇTIK”

Mandalina bahçelerinin imara açıldığını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Mandalina bizim için sadece bir meyve değildir. Mandalina bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Mandalina bahçesinde doğduk, orada büyüdük mandalinayla hayatımızı sürdürdük. Okuduk, evlendik, çocuklarımızı büyüttük. Mandalina bizim için değerli bir kültür varlığıdır. Mandalinanın yaşaması için bütün girişimler çok değerlidir. Mandalina hareketi ismiyle başlayan sonra da sadece mandalina festivali ismini alan ve devam eden bu güzel farkındalık hareketi hepimizi düşünmeye sevk etti. Mandalina bahçelerini kendi ellerimizle imara açtık. Tarım alanlarımızı maalesef kaybediyoruz. Mandalina ağaçlarımız turizme ve inşaata yenilmekte. Mandalinanın korunması için artık bir şeyler yapmamız gerekiyor. Etkinlik, eğlence ve festivalle olmayacak bir şey. Bu gerçek bir sahip çıkmayı gerektiriyor. Para etmeyen hiçbir şeyin yaşama şansı kalmadı. Mandalinanın para etmesi lazım, para etmesi için de değerlendirilmesi lazım. Erman Aras yıllardır bir çalışma içerisindeydi. Onun başlattığı mandalinanın endüstriyel bir ürüne dönüştürülmesi hareketi şimdi bütün Bodrum’a yayıldı. Bodrum’un her köşesinde reçeller, marmelatlar, sabunlar, kolonyalar, mandalina gazozları ve ona benzer bir çok ürün yapılıyor ve Bodrum’dan yurt dışına ihraç ediliyor. Bu tür girişimleri desteklememiz lazım ama bu tür ürünlerin Bodrum’da tüketilmesini sağlamamız gerekiyor. Bu festivalden çıkan önemli sonuç manifesto değerinde önemli sonuçları barındırıyor. En kısa zamanda mandalina sıkım tesisi kuracağız” diye konuştu.